Mazovia – Kodowanie Znaków
Mazovia to 8-bitowe kodowanie znaków, stworzone z myślą o systemach operacyjnych MS-DOS i zgodnych. Opracowane w Polsce na potrzeby komputera klasy IBM PC o tej samej nazwie, uzyskało status Normy Zakładowej ZN-92 w 1992 roku. Było pierwszym kodowaniem dla języka polskiego na komputery domowe.
Po wprowadzeniu systemu operacyjnego MS-DOS w wersji 5.0, który obsługiwał języki Europy Środkowej, popularność Mazovii zaczęła maleć, mimo że pozostawała w użyciu, szczególnie w archiwach i bazach danych. Wraz z rozpowszechnieniem systemów Windows 3.x i 95, jej znaczenie znacznie się zmniejszyło.
Historia
Mazovia została opracowana w latach 80. XX wieku przez Jana Klimowicza z Instytutu Maszyn Matematycznych. Pierwsze zastosowanie miało miejsce w komputerze Mazovia 1016, produkowanym od 1986 roku, który jednak nie odniósł sukcesu. Mimo to, kodowanie zdobyło popularność w Polsce, szczególnie gdy stało się standardem w Narodowym Banku Polskim.
Microsoft nigdy nie uznał Mazovii, co wpłynęło na jej ograniczone wsparcie w systemach tej firmy. Obecnie, Mazovia jest obsługiwana przez FreeDOS.
Zestaw Znaków
Mazovia została zaprojektowana z myślą o wymienności plików z użytkownikami komputerów IBM PC, dlatego oparto ją na kodowaniu CP437. Umożliwiło to umieszczenie polskich liter w miejsce podobnych znaków diakrytycznych.
- Obsługuje język polski oraz angielski, niemiecki i francuski.
- Symbol złotego „zł” w wersji CP991 nie istnieje w Unikodzie, co utrudnia konwersję dokumentów.
Braki
W kodowaniu Mazovia brakuje odpowiednich znaków cudzysłowów używanych w typografii polskiej.
Odmiany Kodowania
- Mazovia 157 – przeniesiono literę „ś” na pozycję 0x9D.
- Fido Mazovia – przeniesiono literę „ć” na pozycję 0x87, co ułatwia korzystanie z polskich znaków w sieci Fidonet.
- FreeDOS – oferuje stronę kodową 991 z symbolem złotego.
Bibliografia
- [http://www.elwro.zafriko.pl/kat/_____artykuLy/mazovia_1016] Polski IBM. Dziennik miłośnika polskich komputerów
- [http://itpedia.pl/index.php/Mazovia_1016] Mazovia 1016, ITpedia
Mazovia pozostaje interesującym przykładem kodowania znaków, które odegrało istotną rolę w polskiej informatyce. Choć współczesne systemy operacyjne zdominowały rynek, kod ten wciąż ma swoje miejsce w historii technologii komputerowej w Polsce.