Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Maurycy Beniowski

Chcę dodać własny artykuł

Maurycy August Beniowski

Maurycy August Beniowski (Mateusz Maurycy Michał Franciszek Serafin August Beniowski; ur. przed 20 września 1746 we Vrbovém, zm. 23 maja 1786 na Madagaskarze) był węgiersko-słowacko-polski szlachcicem, uczestnikiem konfederacji barskiej, zesłańcem, podróżnikiem i kolonizatorem Madagaskaru. Jego pamiętniki, opisujące m.in. ucieczkę z Kamczatki, cieszyły się dużą popularnością w XVIII wieku.

Życiorys

Młodość

Beniowski urodził się w Verbó (dziś Słowacja) jako syn pułkownika Samuela Benyovszky’ego i baronówny Anny Róży Révay. W dzieciństwie utykał po złamaniu nogi. W latach 1759–1760 uczył się w gimnazjum pijarów. Po śmierci matki zajął się młodszym rodzeństwem. W okresie 1762-1764 nie ma zbyt wielu informacji na temat jego życia.

Konfederata barski i zesłaniec

Beniowski w 1767 roku dołączył do konfederacji barskiej. Po wzięciu do niewoli przez Rosjan, był zesłany na Kamczatkę, gdzie zorganizował brawurową ucieczkę statkiem „Św. Piotr i Paweł”. W trakcie tej podróży odwiedził Japonię, Tajwan i Chiny, zanim wrócił do Europy.

Król Madagaskaru

Beniowski przybył na Madagaskar w 1774 roku i został obwołany „ampansakebe” (wielkim królem) przez rdzennych mieszkańców. Zbudował osadę Louisbourg, organizując rozwój infrastruktury oraz uprawy rolnicze. W 1776 roku powrócił do Francji, jednak nie uzyskał wsparcia dla swoich planów kolonizacyjnych.

Losy uciekinierów

Po ucieczce z Kamczatki, niektórzy towarzysze Beniowskiego wrócili do Rosji, gdzie caryca Katarzyna II obiecała im przebaczenie. Wiadomo, że część z nich zmarła w drodze, a inni wstąpili do armii francuskiej.

Pamiętniki

Beniowski opublikował swoje pamiętniki w 1790 roku. Zawierały one opisy jego przygód oraz szczegóły dotyczące konfederacji barskiej, ucieczki z Kamczatki i kolonizacji Madagaskaru. Jego prace miały duży wpływ na europejską opinię publiczną, a pamiętniki przetłumaczono na wiele języków.

Beniowski w kulturze

Beniowski stał się bohaterem wielu literackich utworów, w tym poematu Juliusza Słowackiego i powieści Wacława Sieroszewskiego. Jego imię nosi wiele ulic w Polsce, na Madagaskarze i w innych krajach.

Używane warianty nazwiska

  • polski: Maurycy August Beniowski
  • węgierski: Benyovszky Móric
  • słowacki: Móric Beňovský
  • francuski: Maurice Auguste de Benyowsky
  • angielski: Maurice Benyowsky
  • niemiecki: Moritz Benjowsky
  • łaciński: Mauritius Auguste de Benovensis