Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Matthew Flinders

Matthew Flinders – Życie i Osiągnięcia

Matthew Flinders (1774-1814) był angielskim podróżnikiem i żeglarzem, uznawanym za jednego z najwybitniejszych odkrywców swojej epoki. Jego najważniejszym dziełem jest książka „A Voyage To Terra Australis”, w której opisuje swoje podróże i odkrycia w Australii.

Reklama

Wczesne Lata

Flinders urodził się 16 marca 1774 roku w Donington, w Lincolnshire. Już w wieku 15 lat rozpoczął służbę w marynarce, gdzie pracował m.in. na okręcie kapitana Williama Bligha, transportując drzewa chlebowe. Jego umiejętności nawigacyjne i kartograficzne ujawniły się podczas wypraw do Australii.

Eksploracja Australii

W 1796 roku Flinders rozpoczął eksplorację Australii na małym statku „Tomcio Paluch”, mapując okolice Sydney. W 1798 roku opłynął Ziemię van Diemena (późniejsza Tasmania), udowadniając, że jest to wyspa. Cieśnina między Australią a Tasmanią została nazwana Cieśniną Bassa.

Reklama

Wyprawa na „The Investigator”

W 1801 roku Flinders wyruszył w nową ekspedycję na pokładzie „The Investigator”. 6 grudnia 1801 roku odkrył przylądek Cape Leeuwin, a następnie eksplorował południowe wybrzeże Australii. W trakcie podróży spotkał francuskiego odkrywcę Nicolasa Boudina, z którym wymienił się mapami, co zaowocowało nazwaniem Zatoki Spotkania.

Problemy i Uwięzienie

Po powrocie do Anglii Flinders wyruszył w kolejną podróż, ale jego statek „The Porpoise” rozbił się na Wielkiej Rafie Koralowej. Po uratowaniu załogi, Flinders ponownie ruszył do Anglii, jednak jego statek został zatrzymany na Mauritiusie. Uwięziony przez francuskiego gubernatora, spędził tam prawie 7 lat.

Powrót i Dziedzictwo

Flinders wrócił do Anglii w październiku 1810 roku i rozpoczął prace nad manuskryptem opisującym jego podróże. „A Voyage To Terra Australis” została opublikowana 18 lipca 1814, a Flinders zmarł dzień później, mając zaledwie 40 lat.

Reklama
  • Urodziny: 16 marca 1774
  • Śmierć: 19 lipca 1814
  • Najważniejsze dzieło: „A Voyage To Terra Australis”
  • Odkrycia: Cieśnina Bassa, Zatoka Spotkania
  • Uwięzienie na Mauritiusie: prawie 7 lat
Reklama