Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Masakra nad Wounded Knee

Masakra nad Wounded Knee

Masakra nad Wounded Knee, która miała miejsce 29 grudnia 1890 roku, była ostatnim poważnym starciem między armią Stanów Zjednoczonych a Indianami Wielkich Równin. Zdarzenie to miało miejsce w indiańskim rezerwacie Pine Ridge i stanowiło kulminację „kampanii w Pine Ridge”, mającej na celu przywrócenie spokoju w rezerwatach Lakotów w Dakocie Południowej. Obawy białych mieszkańców o możliwość wybuchu powstania Indian, związanego z nową religią Tańca Duchów, spowodowały interwencję wojskową.

Geneza – Taniec Duchów

W latach 80. XIX wieku, po klęsce nad Little Big Horn, większość Indian Wielkich Równin została osiedlona w rezerwatach. W tym czasie pojawił się prorok Wovoka, który zapoczątkował kult Tańca Duchów, obiecując wyznawcom koniec dominacji białych i powrót bizonów. Ta nowa religia zyskała popularność wśród Lakotów, co zaniepokoiło osadników z pogranicza.

Przebieg wydarzeń

W grudniu 1890 roku władze zakazały ceremonii Tańca Duchów, co doprowadziło do aresztowania wodza Siedzącego Byka. Po jego śmierci, jego zwolennicy pod przewodnictwem Wielkiej Stopy udali się w kierunku agencji Pine Ridge w celu oddania się pod opiekę białych.

28 grudnia 1890 roku Lakoci zostali otoczeni przez 7. Pułk Kawalerii. Mimo wcześniejszego rozbrojenia Indian, napięcie wzrosło, a 29 grudnia doszło do wybuchu przemocy. W wyniku nieporozumienia i przypadkowego strzału, żołnierze otworzyli ogień do Lakotów, co przerodziło się w masakrę.

Ofiary

Masakra zakończyła się tragicznymi konsekwencjami, w wyniku której zginęło co najmniej 153 Indian, a według niektórych źródeł liczba ofiar wyniosła nawet 356. Ciała ofiar były rozrzucane na dużym obszarze, a wielu rannych pozostawiono bez pomocy. Po trzech dniach przeprowadzono ekshumację ciał, a większość ofiar pochowano w zbiorowej mogile.

Oceny i konsekwencje

Masakra nad Wounded Knee uznawana jest za koniec wojen z Indianami, choć nie ostatnie brutalne starcie. Generał Nelson Miles, zszokowany wydarzeniami, domagał się odpowiedzialności, ale jego apel nie spotkał się z pozytywną reakcją u władz. Mimo krytyki wojskowa interwencja została w dużej mierze zaakceptowana przez społeczeństwo, a niektórzy żołnierze zostali odznaczeni medalami, co Indianie nazywali „medalami hańby”.

Koniec wojny

Po masakrze napięcia w rejonie Pine Ridge trwały jeszcze przez pewien czas, a Lakoci, obawiając się represji, szukali schronienia. Wydarzenia te na zawsze zmieniły dynamikę relacji między rdzennymi mieszkańcami a białymi osadnikami, a pamięć o masakrze pozostaje ważnym elementem historii Ameryki.