„`html
Marzenin
Marzenin to wieś sołecka w Polsce, zlokalizowana w województwie łódzkim, w powiecie łaskim oraz w gminie Sędziejowice. Współrzędne geograficzne miejscowości to 51°33’21″N 19°01’56″E.
Historia
Pierwsza pisana wzmianka o Marzeninie pochodzi z 1331 roku z Kodeksu Dyplomatycznego Wielkopolski, dotycząca własności arcybiskupów gnieźnieńskich. W kolejnych latach wieś zmieniała właścicieli, a w XVI wieku patronat nad kościołem sprawował kanclerz gnieźnieński. W XVIII i XIX wieku Marzenin należał do Franciszka Zaremby Cieleckiego, a następnie do Józefa Watta Kosickiego i Stanisława Szeliskiego. Ostatnim właścicielem przed parcelacją w 1904 roku był Bolesław Dziembowski. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie podlegała województwu sieradzkiemu.
Zabytki
- Kościół Wniebowzięcia NMP: Zbudowany w 1372 roku, wielokrotnie przebudowywany, obecnie bezstylowy. Wyposażenie pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku. W 1992 roku odkryto malowidła z XV wieku przedstawiające sceny biblijne.
- Cmentarz: Znajdują się tutaj cenne nagrobki, w tym kaplica grobowa Wierzchlejskich oraz grobowce Sulimierskich i Piasczyńskich, a także mogiły żołnierskie z obu wojen światowych.
- Pomnik Tadeusza Kościuszki: Usytuowany przy kościele.
- Młyn wodny w Woli Marzeńskiej: Z końca XIX wieku, z turbiną wodną sprzed I wojny światowej oraz pozostałościami dawnego folwarku.
W Marzeninie przebiega znakowany na żółto szlak pieszy „Młynów nad Grabią”.
„`