Marlene Dietrich
Marlene Dietrich, właściwie Marie Magdalene Dietrich (ur. 27 grudnia 1901 w Schönebergu, zm. 6 maja 1992 w Paryżu) – niemiecko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Zyskała międzynarodową sławę dzięki filmowi Błękitny anioł z 1930 roku, a jej największe sukcesy przypadają na lata 1930–1935, kiedy współpracowała z reżyserem Josephem von Sternbergiem. W okresie II wojny światowej występowała dla amerykańskich żołnierzy, a później skoncentrowała się na karierze estradowej.
Kariera filmowa
Marlene Dietrich wystąpiła w ponad 30 filmach, w tym w takich klasykach jak:
- Błękitny anioł
- Maroko
- Szanghaj Ekspres
- Destry znowu w siodle
- Świadek oskarżenia
- Wyrok w Norymberdze
W ciągu kariery nagrała wiele piosenek, w tym wojenny szlagier „Lili Marleen” oraz inne przeboje jak „Falling in Love Again” i „Ich bin die fesche Lola”. W 1999 roku została uznana za jedną z najlepszych aktorek wszech czasów przez American Film Institute.
Życiorys
Dietrich urodziła się w zamożnej rodzinie w Berlinie. Po ukończeniu szkoły teatralnej rozpoczęła karierę w kinie i teatrze, a jej przełomową rolą była postać Loli-Loli w filmie Błękitny anioł. Po przeniesieniu się do USA zagrała w filmie Maroko, gdzie miała jedną z pierwszych scen pocałunku lesbijskiego w historii kina.
W czasie II wojny światowej Dietrich aktywnie wspierała amerykańskich żołnierzy, występując na froncie i otrzymując odznaczenia za swoje działania.
Życie prywatne
Marlene Dietrich była żoną Rudolfa Siebera i miała z nim córkę, Marię. Znana była z kontrowersyjnych poglądów oraz biseksualizmu. Miała romanse z wieloma osobami, w tym z pisarką Mercedes de Acosta i aktorem Jeanem Gabinem.
Nagrody i wyróżnienia
- 1931: Nominacja do Oscara za film Maroko
- 1947: Prezydencki Medal Wolności (USA)
- 1950: Komandor Legii Honorowej (Francja)
- 1999: IX miejsce w rankingu najlepszych aktorek wszech czasów AFI
Podsumowanie
Marlene Dietrich to ikona kina XX wieku, znana zarówno z ról filmowych, jak i kariery estradowej. Jej życie i praca miały znaczący wpływ na kulturę i sztukę, a jej dziedzictwo pozostaje aktualne do dziś.