„`html
Markowszczyzna
Markowszczyzna to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Turośń Kościelna. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa białostockiego. Miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej nr 682. Wierni kościoła rzymskokatolickiego z Markowszczyzny przynależą do parafii św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej.
Historia
Nazwa wsi Markowszczyzna pojawiła się po raz pierwszy w 1550 roku. Była to pierwotna siedziba dóbr Niewodnica Koryckich. Po śmierci Mikołaja Koryckiego, majątek odziedziczyli jego synowie, Jan i Paweł, który podzielił dobra na Niewodnicę Korycką i część Markowszczyzny. W latach 1600-1630 wieś była własnością Koryckich i Burzyńskich, a od XVII wieku do 1928 roku należała do rodziny Łyszczyńskich.
W początkach XIX wieku właścicielem Markowszczyzny był Ambroży Łyszczyński, deputat białostocki. Jego syn, Adam Łyszczyński, był komisarzem wojennym na Litwie w czasie powstania listopadowego, a drugi syn, Witold, zbudował fabrykę sukna w Markowszczyźnie, którą później przeniesiono do Topól.
Bibliografia
- Sokołowski Z. Województwo białostockie. Przewodnik. Wyd. Sport i Turyst. Warszawa 1972.
- Bończak-Kucharczyk E., Maroszek J. Markowszczyzna. Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków w Białymstoku. 1984.
- Słownik geograficzny Królestwa Polskiego.
- Sprawa likwidacji serwitutów obciążających dobra Markowszczyzna na korzyść osad udziałowych wsi Niewodnica Korycka 1921-1925. Arch. Państw. Białystok, „PUZB 145”.
Linki zewnętrzne
Kategoria: Turośń Kościelna (gmina)
„`