Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Marian Zyndram-Kościałkowski

Marian Zyndram-Kościałkowski

Marian Zyndram-Kościałkowski, znany również pod pseudonimami „Jerzy Orwid” i „M. Rogiński”, był polskim działaczem niepodległościowym, politykiem oraz wojskowym. Urodził się 16 marca 1892 roku w Ponedelach, a zmarł 12 kwietnia 1946 roku w Brookwood, Wielka Brytania. Był członkiem obozu piłsudczykowskiego oraz premierem Polski w latach 1935-1936, a także odznaczonym kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Reklama

Młodość i edukacja

Urodził się w rodzinie szlacheckiej, a w latach 1903-1910 uczęszczał do szkoły średniej w Sankt Petersburgu, kontynuując naukę w Instytucie Psycho-Neurologicznym oraz na Wydziale Rolnictwa Politechniki Ryskiej. Już w czasie studiów zaangażował się w działalność niepodległościową, współzakładając Związek Walki Czynnej.

Działalność niepodległościowa i wojskowa

W czasie I wojny światowej był żołnierzem Legionów Polskich oraz członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, gdzie pełnił funkcje dowódcze. Po wojnie, Zyndram-Kościałkowski kontynuował służbę w Wojsku Polskim, awansując na różne stopnie wojskowe.

Reklama

Działalność polityczna

W 1922 roku związał się z PSL „Wyzwolenie”, a później z BBWR. Pełnił funkcje posła do Sejmu oraz wojewody białostockiego, gdzie usprawnił administrację i zainicjował różne projekty rozwojowe. W 1934 roku był komisarycznym prezydentem Warszawy, gdzie skoncentrował się na usuwaniu opozycyjnych urzędników oraz stabilizacji budżetu miasta.

Premier i minister

Jako premier, od 1935 do 1936 roku, starał się reformować gospodarkę kraju. Po dymisji objął stanowisko ministra pracy i opieki społecznej, gdzie działał do września 1939 roku.

Emigracja i śmierć

Po klęsce wrześniowej 1939 roku, Zyndram-Kościałkowski znalazł się na emigracji, najpierw w Rumunii, a później w Wielkiej Brytanii. Zmarł 12 kwietnia 1946 roku i został pochowany na Brookwood Cemetery. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Rodzina

W 1915 roku poślubił Annę Krysińską, z którą miał troje dzieci. Po rozwodzie związał się z Marią Balcerkiewiczówną, z którą ożenił się po wojnie.

Reklama

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Niepodległości z Mieczami
  • Krzyż Walecznych
  • Złoty Krzyż Zasługi
Reklama