Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Marian Hemar

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Marian Hemar – Krótki Życiorys

Marian Hemar, właściwie Jan Marian Hescheles, urodził się 6 kwietnia 1901 we Lwowie, w rodzinie żydowskiej. Był poetą, satyrykiem, dramaturgiem oraz autorem tekstów piosenek. Studiował medycynę i filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1935 roku przyjął chrzest katolicki, co skutkowało wykreśleniem z ewidencji gminy żydowskiej.

Działalność w czasie II wojny światowej

Po wybuchu II wojny światowej przedostał się do Rumunii, a następnie walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Libii. W wojsku angażował się w działalność kulturalno-oświatową, redagując czasopismo brygady „Ku Wolnej Polsce”.

Twórczość literacka

Hemar tworzył wiersze, sztuki teatralne, słuchowiska radiowe oraz piosenki, z których wiele stało się szlagierami, m.in.:

  • Kiedy znów zakwitną białe bzy
  • Czy pani Marta jest grzechu warta
  • Ten wąsik
  • Upić się warto

Oprócz tego, dokonał przekładów sonetów Szekspira oraz wielu ód Horacego. Jego dorobek obejmował również prozę, reportaże i felietony.

Nagrody i odznaczenia

W 1967 roku Hemar otrzymał nagrodę londyńskiego „Dziennika Polskiego” za całokształt twórczości dramatycznej na emigracji. W 1972 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Życie osobiste

Jego pierwszą żoną była aktorka Maria Modzelewska, z którą rozstał się w 1939 roku. W 1946 roku ożenił się z Dunką Caroll Ann Eric, znaną jako Caja Hemar.

Upamiętnienie

Ulice i miejsca noszące imię Mariana Hemara znajdują się w Krakowie, Warszawie, Gdańsku oraz Wrocławiu, gdzie w 2015 roku nazwano rondo jego imieniem.

„`