Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Marian Gotowiec (profesor)

Chcę dodać własny artykuł

Marian Gotowiec

Marian Gotowiec (pseud. Andrzej Kruszewski, Oracz, Walenty Rybak) urodził się 3 września 1913 roku w Kruszach, zmarł 19 października 1973 roku w Warszawie. Był polskim działaczem państwowym, rektorem Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie oraz Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, a także wiceministrem w Ministerstwie Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Życiorys

Pochodził z zamożnej rodziny chłopskiej. Ukończył Średnią Szkołę Rolniczą w Sobieszynie oraz Wyższą Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie w 1934 roku. Po służbie wojskowej pracował w Okręgowym Towarzystwie Organizacji i Kółek Rolniczych, a w 1939 roku brał udział w wojnie obronnej, gdzie został ranny.

Podczas okupacji współpracował z organizacjami konspiracyjnymi, a w 1941 roku wstąpił do Batalionów Chłopskich, gdzie pełnił funkcję komendanta na powiat wołomiński. Po wojnie był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a jego kariera zawodowa obejmowała m.in. pracę w Zarządzie Głównym Związku Samopomocy Chłopskiej oraz Ministerstwie Rolnictwa.

W 1949 roku objął katedrę ekonomii politycznej w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie, a w 1950 roku został pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. W 1953 roku powołano go na podsekretarza stanu w Ministerstwie Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Od stycznia 1960 roku pełnił funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie aż do 1972 roku, kiedy to został posłem na Sejm PRL VI kadencji.

Odznaczenia i upamiętnienie

Marian Gotowiec był wielokrotnie odznaczany, w tym m.in.:

  • Order Sztandaru Pracy I i II klasy
  • Krzyż Komandorski, Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Order Krzyża Grunwaldu III klasy
  • Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi

Jego imię nadano ulicy w Olsztynie oraz auli w Akademii Rolniczo-Technicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). W 2017 roku, na mocy zarządzenia wojewody, ulicę Mariana Gotowca przemianowano na ulicę ks. Tadeusza Borkowskiego.

Podsumowanie

Marian Gotowiec był istotną postacią w polskim ruchu rolniczym i politycznym drugiej połowy XX wieku. Jego działalność obejmowała zarówno sferę edukacyjną, jak i polityczną, co przyczyniło się do rozwoju instytucji rolniczych w Polsce. Zmarł po długiej chorobie i spoczywa na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.