Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Marian Eile

Marian Adam Eile-Kwaśniewski

Marian Adam Eile-Kwaśniewski (ur. 7 stycznia 1910 we Lwowie, zm. 2 grudnia 1984 w Krakowie) był polskim dziennikarzem, satyrykiem, malarzem i scenografem. W latach 1945-1969 pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Przekrój”, który stał się jednym z najważniejszych czasopism w Polsce powojennej.

Życiorys

Marian Eile urodził się w rodzinie żydowskiej. Ukończył Gimnazjum imienia Stefana Batorego w Warszawie, a następnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł magistra w 1934 roku. Przed wybuchem II wojny światowej pracował jako aplikant adwokacki oraz współpracował z „Wiadomościami Literackimi”.

Podczas II wojny światowej służył w 22 Baterii Motorowej Artylerii Przeciwlotniczej. Po wojnie, w 1945 roku, rozpoczął pracę w Łodzi, gdzie nawiązał współpracę z Jerzym Borejszą. Eile został redaktorem naczelnym „Przekroju”, gdzie wprowadził innowacyjne podejście do treści i szaty graficznej.

W zespole redakcyjnym „Przekroju” pracowali znani twórcy, m.in. Sławomir Mrożek i Leopold Tyrmand. Eile był również współzałożycielem kabaretu Siedem Kotów oraz prowadził wykłady na kierunku scenografii w krakowskiej uczelni artystycznej.

W 1969 roku, w obliczu antysemickiej nagonki, wyemigrował do Francji, gdzie pracował jako rysownik. Po powrocie do Polski w 1970 roku współpracował z „Szpilkami”, redagując rubrykę „Franciszek i inni”.

Bibliografia

  • Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika. Wydawnictwo Iskry, 2008.
  • Maria Anna Potocka, Agnieszka Sachar: Marian Eile. Artysta i redaktor. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2020.

Pochówek

Marian Eile-Kwaśniewski został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Podsumowanie

Marian Eile-Kwaśniewski był znaczącą postacią polskiej kultury, której twórczość wpłynęła na rozwój dziennikarstwa i sztuki w Polsce po II wojnie światowej. Jego prace w „Przekroju” oraz działalność artystyczna pozostają ważnym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego.