Marian Błażej Kruszyłowicz
Marian Błażej Kruszyłowicz, ur. 6 maja 1936 w Gliniszczach, był polskim duchownym rzymskokatolickim i franciszkaninem konwentualnym. Pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w latach 1990–2013, a od 2013 roku był biskupem pomocniczym seniorem.
Życiorys
Kruszyłowicz uczęszczał do Małego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Niepokalanowie. Maturę uzyskał w 1958 roku, po przyjęciu do klasztoru w Łagiewnikach w 1952. Złożył pierwsze śluby zakonne w 1953, a wieczyste w 1957. W latach 1954–1960 studiował teologię i filozofię w seminariach zakonnych, a następnie podjął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Święcenia kapłańskie otrzymał 7 lutego 1960 roku. Pracował jako katecheta oraz pełnił różne funkcje w prowincji zakonnej, w tym gwardiana klasztoru w Niepokalanowie oraz definitora generalnego w Rzymie. Był odpowiedzialny za franciszkanów w Europie Wschodniej, gdzie wspierał ich w trudnych warunkach politycznych.
W 1989 roku został wybrany na przełożonego prowincji zakonnej w Warszawie oraz przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Prowadził wykłady z teologii ekumenicznej i moralnej w Krakowie oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Na biskupa pomocniczego diecezji szczecińsko-kamieńskiej został mianowany 9 grudnia 1989 roku, a święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1990 roku z rąk papieża Jana Pawła II. Jako biskup przyjął zawołanie „Obedientia et pax” (Posłuszeństwo i pokój).
Po ukończeniu 75. roku życia złożył rezygnację, która została przyjęta przez papieża Franciszka 11 maja 2013 roku. W Konferencji Episkopatu Polski był przewodniczącym Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką oraz członkiem różnych komisji. Uczestniczył w Synodzie Biskupów w 1994 roku i przyczynił się do założenia Radia i Telewizji Niepokalanów.