Maria Nowicka – Życiorys
Maria Nowicka, z domu Cyperska, urodziła się 12 sierpnia 1925 roku w Żukowie, a zmarła 6 listopada 1997 roku. Była polską hafciarką, specjalizującą się w hafcie kaszubskim. Swoje zainteresowanie haftem odkryła w wieku szkolnym.
Kariera hafciarska
W 1950 roku dołączyła do koła hafciarskiego w Żukowie, które organizowały siostry Jadwiga i Zofia Ptach. Jej prace obejmowały wyszywanie obrusów oraz ornamentów, w tym trzech ornatów, które obecnie znajdują się w muzeum w Żukowie. Maria była jedną z niewielu hafciarek, które stosowały technikę haftu cieniowanego, popularną wśród żukowskich norbertanek.
Po śmierci sióstr Ptach, Maria przejęła ich zbiory wzorów i motywów, co pozwoliło jej na dalsze propagowanie haftu żukowskiego. Pracowała jako instruktorka haftu kaszubskiego na kursach w Gdańsku i okolicznych miejscowościach oraz udostępniała do druku projekty haftu inspirowane wzorami sióstr.
Osiągnięcia i wyróżnienia
- Współautorstwo 20 strojów dla zespołu „Hopowianie”.
- Wykonywanie haftów dla Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.
- Prace umieszczone w kościołach w Żukowie, Wejherowie i Chwaszczynie.
Za swoje osiągnięcia w dziedzinie haftu, Maria Nowicka została wyróżniona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” 24 kwietnia 1984 roku, a także Brązowym Krzyżem Zasługi.
Przypisy i bibliografia
Więcej informacji o Marii Nowickiej można znaleźć w biogramie dostępnym na stronie [zukowo.pl](https://www.zukowo.pl/Ludzie_haftu,208).