Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Maria I Stuart

Chcę dodać własny artykuł

Maria I – Królowa Szkotów

Maria I (1542-1587) była królową Szkotów od 1542 do 1567 oraz królową Francji jako żona Franciszka II. Urodziła się w pałacu Linlithgow jako córka Jakuba V i Marii de Guise. Została królową w wieku sześciu dni, a regentką była jej matka.

Młodość i Wczesne Lata

Traktat z Greenwich, który miał na celu małżeństwo Marii z synem Henryka VIII, został szybko unieważniony przez szkocki parlament. Po koronacji w 1543 roku Maria została ukryta przez matkę w zamku Stirling podczas angielskich najazdów. W 1548 roku, z powodu zagrożenia ze strony Anglików, została wysłana do Francji, gdzie wychowała się na dworze królewskim.

Życie w Francji

Maria poślubiła delfina Franciszka w 1558 roku, a po jego śmierci w 1560 roku stała się wdową. Po śmierci matki powróciła do Szkocji w 1561 roku, gdzie napotkała skomplikowaną sytuację polityczną i religijną.

Powrót do Szkocji

Po powrocie Maria musiała zmierzyć się z protestancką opozycją, prowadzoną przez jej brata, Jamesa Stewarta. Jej katolickie przekonania wzbudzały nieufność wśród poddanych oraz Elżbiety I. Maria zawarła kontrowersyjne małżeństwo z Henrykiem Darnleyem w 1565 roku, co doprowadziło do buntu protestantów.

Ucieczka do Anglii

Po serii niepowodzeń, w tym morderstwie Darnleya, Maria uciekła do Anglii w 1568 roku, gdzie została uwięziona przez Elżbietę I. Jej obecność w Anglii stała się powodem do obaw dla Elżbiety, a Maria stała się symbolem katolickiego oporu.

Spisek przeciw Elżbiecie I

W 1586 roku Maria została uwikłana w spisek mający na celu zamach na Elżbietę, co doprowadziło do jej aresztowania. Jej listy, dostarczane przez podwójnego agenta, zostały przechwycone, co dowiodło jej udziału w planach zamachu.

Proces i Egzekucja

Maria została oskarżona o spisek i skazana na śmierć. Jej proces był obciążony politycznymi motywami. Po wyroku, 8 lutego 1587 roku, została stracona w wyniku dekapitacji.

Pamięć o Marii

Maria Stuart stała się symboliczna dla romantyzmu i inspiracją dla wielu dzieł literackich i operowych. Jej tragiczne życie oraz walka o władzę i religię pozostają w pamięci jako historia pełna intryg, miłości i zdrady.