Marek Ziółkowski – Krótkie Bio
Marek Aleksander Ziółkowski, urodzony 6 marca 1949 roku w Poznaniu, to polski socjolog i profesor nauk humanistycznych. Pełnił funkcje senatora VI, VII i VIII kadencji w latach 2005-2015 oraz był wicemarszałkiem Senatu. W latach 2015-2018 sprawował urząd ambasadora RP w Maroku.
Życiorys
Jest synem Janusza Ziółkowskiego, znanego socjologa i rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu oraz studia z zakresu socjologii i filozofii na Uniwersytecie Łódzkim. W 1974 roku uzyskał stopień doktora socjologii, a sześć lat później habilitację. Tytuł profesora otrzymał w 1990 roku.
Był związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie objął stanowisko profesora zwyczajnego. Pracował również w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz wykładał w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych tej uczelni.
Został członkiem kilku instytucji naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Komitetu Socjologii PAN. W 2015 roku został powołany na ambasadora RP w Maroku, gdzie akredytowany był także w Mauretanii, Republice Zielonego Przylądka oraz Gwinei Bissau. Został odwołany z tej funkcji 30 listopada 2018 roku.
Wybrane publikacje
- Zróżnicowanie językowe a struktura społeczna (1976, z Andrzejem Piotrowskim)
- Znaczenie – interakcja – rozumienie (1981)
- Wiedza – jednostka – społeczeństwo. Zarys koncepcji socjologii wiedzy (1989)
- Mentalność Polaków. Sposoby myślenia o polityce, gospodarce i życiu społecznym w końcu lat osiemdziesiątych (1990, z Jadwigą Koralewicz)
- Jednostka wobec władzy (1994, z Barbarą Pawłowską i Rafałem Drozdowskim)
- Przemiany interesów i wartości społeczeństwa polskiego. Teorie, tendencje, interpretacje (2000)
Odznaczenia
- Oficer Orderu Legii Honorowej (Francja, 2014)
- Komandor Orderu Korony (Belgia, 2014)
Podsumowanie
Marek Ziółkowski to zasłużony socjolog i polityk, który znacząco wpłynął na rozwój nauk społecznych w Polsce oraz na relacje międzynarodowe jako ambasador. Jego prace naukowe oraz aktywność społeczna pozostają ważnym elementem polskiej kultury naukowej.