Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Marek Surmacz

Chcę dodać własny artykuł

Marek Tomasz Surmacz

Marek Tomasz Surmacz, urodzony 31 stycznia 1955 w Gorzowie Wielkopolskim, to polski polityk, były funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej i Policji, oraz działacz opozycji antykomunistycznej. W przeszłości pełnił funkcje posła na Sejm V kadencji, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa.

Wykształcenie i kariera zawodowa

Surmacz ukończył Technikum Melioracji Wodnych w Gorzowie, a następnie Szkołę Ruchu Drogowego Milicji Obywatelskiej. Uzyskał tytuł licencjata w zakresie administracji publicznej oraz ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracował jako majster budowlany, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji, gdzie zajmował się wypadkami drogowymi oraz konwojowaniem.

Kariera polityczna

  • 1997: Kandydował w wyborach do Senatu z poparciem Ruchu Odbudowy Polski.
  • 2004: Nieudana kandydatura w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS.
  • 2005: Został posłem na Sejm V kadencji z listy PiS.
  • 2006: Powołany na sekretarza stanu w MSWiA, odpowiedzialnego za nadzór nad policją.
  • 2008-2010: Doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa.
  • 2015-2018: Komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy.
  • 2021-2024: Zastępca prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Życie prywatne

Marek Surmacz jest żonaty i ma troje dzieci.

Odznaczenia

W 2016 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności publicznej. W 1985 roku został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę. W 2024 roku uzyskał status działacza opozycji antykomunistycznej oraz odznakę honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”.

Podsumowanie

Marek Surmacz jest doświadczonym politykiem i działaczem, który przez lata pełnił różnorodne funkcje w administracji publicznej i służbach mundurowych. Jego działalność w opozycji antykomunistycznej oraz w rządzie III Rzeczypospolitej odzwierciedla jego zaangażowanie w służbę publiczną.