„`html
Marcinkowice
Marcinkowice to wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Chełmiec. Wieś ma bogatą historię, sięgającą XIV wieku, kiedy to została po raz pierwszy wspomniana w dokumentach. Obecnie liczy około 2160 mieszkańców i zajmuje 6,1% powierzchni gminy.
Położenie
Wieś znajduje się w Kotlinie Sądeckiej, u podnóża Białowodzkiej Góry, w pobliżu Dunajca. Jest dobrze skomunikowana dzięki drodze powiatowej Limanowa – Chełmiec oraz linii kolejowej 104 Nowy Sącz – Chabówka.
Historia
Marcinkowice mają swoje korzenie w kulturze łużyckiej, a pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1390 roku. W średniowieczu była wsią rycerską, a później szlachecką, związaną z rodziną Marcinkowskich. W czasie potopu szwedzkiego wieś ucierpiała z powodu zniszczeń. Po I rozbiorze Polski, Marcinkowice znalazły się w granicach Austrii. W 1884 roku oddano do użytku Galicyjską Kolej Transwersalną, a w 1886 roku powstała pierwsza szkoła powszechna. W okresie I i II wojny światowej wieś była świadkiem wielu wydarzeń, w tym bitwy w 1914 roku oraz działalności konspiracyjnej.
Zabytki
- Grodzisko nad zakolem Dunajca oraz wzniesienie Zamczysko (kultura łużycka)
- Ogród podworski
- Kaplica dworska pw. Niepokalanego Serca NMP
- Cmentarz wojenny nr 352 – Marcinkowice
- Dwór Morawskich z XVII/XVIII w., obecnie Muzeum Historyczne
Religia
W Marcinkowicach znajduje się kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca NMP, wybudowany w 1955 roku. Parafię erygował biskup Tarnowski Jan Stepa. Co roku odbywa się uroczystość odpustowa ku czci patronki kościoła.
Edukacja
- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, z historią sięgającą 1886 roku
- Zespół Szkół im. Władysława Orkana, oferujący m.in. kursy wojskowe i policyjne
Inne informacje
W Marcinkowicach funkcjonują zakłady produkujące stolarkę budowlaną, Dom Kultury oraz stacja paliw „GRÓD”. Od 1954 roku działa tu piłkarski Ludowy Klub Sportowy „Zamczysko” Marcinkowice.
Osoby związane z miejscowością
- Bronisław Chruściel – pułkownik piechoty
- Tomasz Drwal – zawodnik sportów walki
- Stanisław Wideł – major piechoty, zamordowany w Auschwitz
„`