Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Manewr Worka

Manewr Worka w Brydżu

Manewr Worka, znany również jako „widelec Mortona” (ang. „Morton’s fork”), to technika stosowana w brydżu przez rozgrywającego. Polega na zagraniu niskiej karty spod jednego honoru do drugiego honoru w tym samym kolorze. Celem jest wymuszenie na obrońcy, który ma dostęp do honoru, podjęcia trudnej decyzji, co może prowadzić do straty lewy.

Reklama

Przykład Manewru

Rozważmy następującą sytuację:

  • Rozgrywający gra w 6♣ po ataku kierowym.
  • Ściąga atuty i wykonuje ruch pika do króla.

Obrońca E staje w sytuacji bez wyjścia: jeśli zdecyduje się na zbijanie, rozgrywający wykorzysta to do wyrzucenia kart, a jeśli przepuści, może również skorzystać na tej sytuacji.

Reklama

Pochodzenie Nazwy

Nazwa „Manewr Worka” pochodzi od Miltona Worka, brydżysty, który jako pierwszy opisał tę technikę. Angielska wersja „Morton’s fork” odnosi się do sytuacji bez wyjścia i wywodzi się od Johna Mortona, poborcy podatkowego za panowania Henryka VII. Morton zastosował oryginalną metodę szacowania podatków, która zawsze prowadziła do obowiązku zapłaty, niezależnie od sytuacji finansowej podatnika.

W kontekście brydża, manewr ten symbolizuje sytuację, w której obrońca jest zmuszony do podjęcia trudnej decyzji, co przypomina przysłowie „znajdować się między młotem a kowadłem”.

Reklama
Reklama