„`html
Mały Kack
Mały Kack (kaszb. Môłi Kack, niem. Klein Katz) to południowa dzielnica Gdyni, granicząca z Witominem, Wzgórzem Św. Maksymiliana, Redłowem, Orłowem, Karwinami oraz Wielkim Kackiem, a od południa z Sopotu. Dzielnica została włączona do Gdyni 13 czerwca 1935 roku, a jej nazwa pochodzi od przepływającej przez nią rzeki Kaczej.
Charakterystyka
W Małym Kacku dominuje zabudowa jednorodzinna. Znajdują się tu m.in.:
- stadion miejski, na którym gra klub Arka Gdynia
- rezerwat przyrody Kacze Łęgi, gdzie potok Źródło Marii wpada do rzeki Kaczej
Położenie
Dzielnica rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Kaczej oraz na wzgórzach morenowych w pobliżu granicy z Sopotem. Granicę z Witominem i Karwinami wyznacza linia kolejowa Gdynia – Kościerzyna, oferująca widoki na Mały Kack i sąsiednie dzielnice.
Historia
Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Małego Kacka datowane są na 550-450 p.n.e. Obszar ten przez wieki należał do różnych właścicieli, w tym rycerza Piotra z Kacka oraz rodziny Ściborowiców. W 1363 roku wieś otrzymała przywilej lokacyjny. W kolejnych stuleciach Mały Kack był miejscem rozwoju gospodarczego, z młynami, papierniami i kuźnicami.
W XVII wieku wieś przeszła w ręce gdańskich właścicieli, a po rozbiorach Polski znów zmieniała właścicieli, w tym rodzinę Kühlów, która zbudowała Dwór Młynarza. W okresie międzywojennym Mały Kack był głównym skupiskiem protestantów w Gdyni. W 1945 roku kościół luterański uległ zniszczeniu, jednak został odbudowany jako katolicki w latach 1948-1955. W 1933 roku wzniesiono kościół parafialny pw. Chrystusa Króla, a w latach 1958-1970 zbudowano nową świątynię.
Plany rozwoju
Na granicy z Karwinami powstała stacja Gdynia Karwiny, obsługiwana przez pociągi PKM, co zwiększa dostępność komunikacyjną dzielnicy.
„`