Dzisiaj jest 12 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Mały Dunaj

Mały Dunaj

Mały Dunaj (słow. Malý Dunaj, węg. Kis Duna) to rzeka w zachodniej Słowacji, będąca jednym z trzech koryt, na które dzieli się Dunaj w Małej Nizinie Węgierskiej. Jej długość wynosi 128 km, a średni roczny przepływ oscyluje wokół 19,3 m³/s w Bratysławie i 27,8 m³/s w miejscowości Trstice. Powierzchnia zlewni Małego Dunaju to 2977 km².

Przebieg Rzeki

Mały Dunaj odbija od głównego koryta Dunaju w Bratysławie (dzielnica Ružinov) i płynie w kierunku południowo-wschodnim przez Nizinę Naddunajską. Na początku, do wsi Most pri Bratislave, koryto rzeki jest sztuczne, natomiast dalszy odcinek cechuje się krętym, meandrowym biegiem. Szerokość koryta wynosi od 30 do 50 m. Jedynym większym dopływem Małego Dunaju jest rzeka Čierna voda. Po około 10 km, w pobliżu miasta Kolárovo, rzeka wpada do Wagu.

Dorzecze i Znaczenie

Dorzecze Małego Dunaju funkcjonuje jako system kanałów melioracyjnych różnej wielkości. Rzeka ma także znaczenie w systemie wodnym związanym z zaporą w Gabčíkovie. Wzdłuż Małego Dunaju znajdują się liczne zabytkowe młyny wodne, w tym te najbardziej znane w wsiach:

  • Jelka
  • Tomašikovo
  • Jahodna
  • Dunajsky Klatov

Wyspa Żytna

Mały Dunaj, obok Dunaju i dolnego odcinka Wagu (Vážsky Dunaj), otacza największą wyspę rzeczną w Europie – Wyspę Żytnią. Rzeka ma również swoje „bliźniacze” koryto w postaci Dunaju Moszońskiego, które znajduje się po południowej stronie głównego koryta Dunaju.