„`html
Małoszyce
Małoszyce to wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Żarnowiec, nad rzeką Pilicą.
Nazwa
Nazwa miejscowości występuje w zlatynizowanej formie jako Malischicze oraz Maloszicze, wspomniana przez Jana Długosza w latach 1470–1480 w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis.
Historia
Historia Małoszyc sięga średniowiecza. W latach 1470–1480 Jan Długosz wspominał o miejscowości jako własności rodu Szczekowskich herbu Odrowąż. W XVIII wieku młyn w Małoszycach stał się własnością rodu Wierzchowskich herbu Pobóg, którzy pobierali opłaty za przejazd przez most na Pilicy. Młyn spłonął w 1918 roku.
Na przełomie XVII i XVIII wieku wieś była znana jako Mały Sicze, a następnie Małyszyce. W okolicy mostu na Pilicy znajdował się średniowieczny gródek, a później dwór Wierzchowskich, otoczony bagnami. Obecnie teren został zmeliorowany, a pozostałości grodziska porastają lasy. We wsi znajdują się dwie kapliczki oraz podmurowany krzyż z XIX wieku, ufundowane przez Wierzchowskich.
W I Rzeczypospolitej Małoszyce należały do województwa krakowskiego, a następnie do zaboru rosyjskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa katowickiego.
Bibliografia
- „Dzieje Olkusza i regionu olkuskiego”, opracowanie zbiorowe pod redakcją Feliksa Kiryka i Ryszarda Kołodziejczyka, tom I – II, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa – Kraków 1978.
- Folder pt. „Śladami przydrożnych krzyży i kapliczek w Gminie Żarnowiec”.
„`