Małogoszcz
Małogoszcz to miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, będące siedzibą gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie. Miejscowość leży na skrzyżowaniu szlaków handlowych, a jej historia sięga czasów wczesnopiastowskich. Została uznana za gród kasztelański i w XIV wieku zyskała prawa miejskie, a także znaczenie gospodarcze w regionie.
Historia
Małogoszcz powstał jako osada w czasach wczesnopiastowskich. W XII wieku był ważnym ośrodkiem gospodarczym, odwiedzanym przez polskich książąt i królów. W 1408 roku miasto uzyskało prawa miejskie, a jego rozwój związany był z rzemiosłem, zwłaszcza wyrobem płótna. Po potopie szwedzkim liczba ludności znacznie spadła, jednak miasto odbudowało się w kolejnych latach.
W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, Małogoszcz znalazł się w zaborze austriackim. W czasie powstania styczniowego miasto było miejscem jednej z najkrwawszych bitew – I bitwy pod Małogoszczem. Po wojnach i zniszczeniach, w 1996 roku Małogoszcz odzyskał prawa miejskie.
Żydzi w Małogoszczu
Początkowo w 1775 roku miasto zakazało osadnictwa Żydów, jednak z czasem ich liczba wzrastała. W 1882 roku powstała samodzielna gmina żydowska, a w latach 20. XX wieku Żydzi stanowili znaczącą część ludności. Niestety, podczas II wojny światowej wielu z nich zostało deportowanych do obozu zagłady.
Demografia
Na koniec 2014 roku Małogoszcz zajmował powierzchnię 9,68 km² i liczył 3872 mieszkańców. Miasto charakteryzuje się historią bogatą w wydarzenia, które wpłynęły na jego rozwój i demografię.
Zabytki
- Kościół pw. św. Stanisława Biskupa z 1595 roku, z późnorenesansowym portalem i ołtarzem z XVIII wieku.
- Chrzcielnica z 1610 roku.
Informacje kontaktowe
Adres urzędu miasta: ul. Jaszowskiego 3a, 28-366 Małogoszcz. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.malogoszcz.pl.