Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Maksymaliści

Chcę dodać własny artykuł

Maksymaliści – Historia i Działalność

Maksymaliści, znani również jako Związek Socjalistów-Rewolucjonistów Maksymalistów, byli rosyjską partią polityczną wywodzącą się z eserów. Partia ta postulowała uspołecznienie ziemi oraz środków produkcji, promując metody takie jak terror indywidualny i ekspropriacje.

Początki i Rozwój

Partia została założona w 1904 roku jako grupa wewnątrz eserów. Po wystąpieniu maksymalistów z partii podczas I Zjazdu Związku Socjalistów-Rewolucjonistów w styczniu 1906 roku, postanowiono o utworzeniu własnej organizacji. W październiku tego samego roku odbyła się konferencja w Åbo, na której formalnie powołano partię.

Współpraca z Bolszewikami

W czasie pierwszej rewolucji maksymaliści współpracowali z bolszewikami, jednak ponieśli znaczne straty. W 1908 roku ich działalność ograniczała się do kilku miast, takich jak Tobolsk, Mińsk i Białystok.

Okres Rewolucji Lutowej i Październikowej

Po rewolucji lutowej partia wznowiła aktywność, odrzucając współpracę z eserowcami i mieńszewikami. Na II wszechrosyjskiej konferencji maksymaliści postulowali:

  • zakończenie wojny
  • utworzenie republiki w Rosji
  • przekazanie władzy Radom pracowniczym, które miały być bezpartyjne

W trakcie rewolucji październikowej maksymaliści współpracowali z bolszewikami, jednak po podpisaniu pokoju brzeskiego zbliżyli się do lewych eserów i anarchistów, krytykując bolszewików i dążąc do ograniczenia ich wpływów.

Rozpad Partii

W wyniku ataków bolszewickich w 1919 roku partia uległa rozpadowi. Część członków wstąpiła do RKP(b), inni zajęli stanowiska antybolszewickie, a reszta próbowała ograniczyć wpływ leninowców legalnymi środkami. W dniach 18-24 kwietnia 1920 roku odbyła się Wszechrosyjska Konferencja Maksymalistów, podczas której ogłoszono przystąpienie do RKP(b). Ostatecznie partia została rozwiązana w połowie lat 20.

Kategorie

  • Rosyjskie organizacje rewolucyjne
  • Rosyjskie partie socjalistyczne i socjaldemokratyczne
  • Rewolucje w Rosji