Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Maksym (metropolita kijowski)

Chcę dodać własny artykuł

Maksym – Metropolita Kijowski

Maksym (zm. 1305 we Włodzimierzu) był metropolitą kijowskim w latach 1283–1305. Pochodził z Grecji i objął ten urząd za życia swojego poprzednika, Cyryla. Jego kadencja rozpoczęła się od wyjazdu do Złotej Ordy, a następnie zwołał sobór biskupów ruskich w Kijowie, którego obrady są nieznane.

Działalność i podział metropolii

Maksym przeniósł biskupa włodzimierskiego Szymona do eparchii rostowskiej i sam objął obowiązki w Włodzimierzu. W 1300 roku udał się do Nowogrodu Wielkiego, a w 1301 roku wyjechał do Konstantynopola, aby uczestniczyć w soborze biskupów. W 1302 roku, w wyniku decyzji patriarchy Atanazego, metropolia kijowska została podzielona na metropolię kijowską i halicką (Małej Rusi). Maksym używał tytułów „metropolity całej Rusi” oraz „metropolity kijowskiego i włodzimierskiego”.

Śmierć i kanonizacja

Maksym zmarł we Włodzimierzu i został pochowany w soborze Zaśnięcia Matki Bożej, co było odstępstwem od tradycji chowania metropolitów kijowskich w Kijowie. Jest autorem tekstu dotyczącego postu i małżeństw, znanego jako Prawiło, napisanym prostym językiem, bez odwołań do Biblii.

Na jego polecenie powstała Maksymowska Ikona Matki Bożej, przedstawiająca Matkę Bożą wręczającą hierarsze omoforion. Hagiografia prawosławna przypisuje mu wizję maryjną, w której Matka Boska potwierdziła słuszność jego wyjazdu do Włodzimierza.

Maksym został kanonizowany przez Cerkiew prawosławną. W XIX wieku, podczas remontu soboru we Włodzimierzu, odnaleziono jego nietknięte ciało.

Podsumowanie

  • Maksym był metropolitą kijowskim w latach 1283–1305.
  • Był Grekiem i zwołał sobór biskupów w Kijowie.
  • Podzielił metropolię kijowską na kijowską i halicką.
  • Napisał dzieło Prawiło oraz zlecił stworzenie Maksymowskiej Ikony Matki Bożej.
  • Zmarł we Włodzimierzu, gdzie został pochowany, i został kanonizowany przez Cerkiew prawosławną.