Wydarzenia z 2004 roku w Polsce
Rok 2004 był istotnym okresem w historii Polski, szczególnie z powodu przystąpienia kraju do Unii Europejskiej oraz kluczowych zmian politycznych. Poniżej przedstawione są najważniejsze wydarzenia tego roku.
1 maja 2004
Polska, wraz z dziewięcioma innymi państwami, przystąpiła do Unii Europejskiej. Uroczystości związane z rozszerzeniem miały miejsce w Dublinie, gdzie spotkali się przywódcy 25 krajów członkowskich.
2 maja 2004
Marek Belka objął stanowisko premiera i utworzył nowy rząd, w którym siedmiu ministrów zachowało swoje dotychczasowe funkcje.
4 maja 2004
Polska zaprezentowała w Dublinie swoje propozycje dotyczące deklaracji, która miała być podpisana wraz z konstytucją Unii Europejskiej. Władze proponowały uwzględnienie chrześcijańskich korzeni Europy w dokumencie.
6 maja 2004
Nowe władze Socjaldemokracji Polskiej wybrały Marka Borowskiego na przewodniczącego partii.
14 maja 2004
Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Marka Belki, co doprowadziło do dymisji rządu. Prezydent Aleksander Kwaśniewski powierzył Radzie Ministrów pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego gabinetu.
16 maja 2004
Jan Paweł II ogłosił sześcioro nowych świętych, w tym św. Joannę Molla.
26 maja 2004
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się II Kongres Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej. Wśród gości honorowych byli Prezydent Aleksander Kwaśniewski, Kanclerz Niemiec Gerhard Schröder oraz komisarz Unii Europejskiej Danuta Hübner.
Rok 2004 był zatem przełomowy dla Polski, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kontekście krajowej polityki.