Maciej Masłowski
Maciej Masłowski (24 stycznia 1901, Warszawa – 17 sierpnia 1976, Wysokie Mazowieckie) był polskim historykiem sztuki, synem artysty malarza Stanisława Masłowskiego i nauczycielki muzyki Anieli z Ponikowskich.
Życiorys
Masłowski ukończył gimnazjum im. Mickiewicza w Warszawie, a następnie studiował historię i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem prof. Zygmunta Batowskiego. W latach 1931–1939 pracował w Wydziale Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, gdzie pełnił funkcję dyrektora Ruchomej Wystawy Sztuki oraz organizatora Wakacyjnych Instytutów Sztuki.
W czasie II wojny światowej był doradcą artystyczno-naukowym Towarzystwa Ochrony Sztuki Ludowej. Po wojnie zamieszkał w Podkowie Leśnej, gdzie prowadził działalność naukową i literacką. W latach 1945–1946 współpracował z Państwowym Instytutem Historii Sztuki, a następnie był profesorem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Warszawie.
Kariera i osiągnięcia
- Komisarz polskiego działu na Biennale w Wenecji (1948).
- Dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu (1949).
- Współpraca z Centralnym Biurem Wystaw Artystycznych.
- Badania nad twórczością znanych polskich artystów, w tym Józefa Chełmońskiego i Maksymiliana Gierymskiego.
Masłowski prowadził także prace naukowe w zakresie sztuki ludowej i był aktywnym uczestnikiem życia artystycznego w Polsce. Jego publikacje dotyczące sławnych malarzy zdobyły uznanie w środowisku artystycznym.
Życie prywatne
Od 1933 roku był żonaty z Haliną z Klisińskich, z którą miał dwoje dzieci. Zmarł w 1976 roku i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Wybrane publikacje
- Henryk Grombecki – Studium monograficzne (1936)
- Piotr Michałowski (1957)
- Malarski żywot Józefa Chełmońskiego (1965)
- Maksymilian Gierymski i jego czasy (1970)
Bibliografia
Masłowski był autorem wielu prac naukowych oraz artykułów w czasopismach, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy o polskiej sztuce. Jego badania i publikacje pozostają ważnym źródłem informacji dla historyków sztuki.