„`html
Lutynia
Lutynia to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Dobrzyca, nad rzeką o tej samej nazwie. Dawniej posiadała status miasta, uzyskując lokację przed 1458 rokiem, jednak została zdegradowana po 1505 roku.
Historia
Pierwsza wzmianka o Lutyni pochodzi z 1398 roku. Nazwa miejscowości może mieć związek z słowem „luty” lub rzeką Lutynią. W 1458 roku Lutynia została wspomniana jako miasteczko. W przeszłości była majątkiem rodziny Lutyńskich, herbu Korab.
Wśród znanych właścicieli byli m.in. Jerzy Biechowski i Jan, kasztelanowie z Kwiatkowa. W XVII wieku urodził się tu Ludwik Samuel Twardowski, poeta na dworze Wazów. Od XVI wieku majątek przechodził z rąk do rąk, w końcu w 1802 roku trafił w ręce Józefa Otulskiego, a następnie do rodziny Skoroszewskich.
W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Lutynia była ważną miejscowością w powiecie Krotoszyn. W 1837 roku mieszkało tu 210 osób w 19 domach. Miejscowość miała również przystanek na Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej, który został zlikwidowany w 1986 roku.
Obiekty i atrakcje
W Lutyni znajduje się kościół z początku XIX wieku oraz klub sportowy. Przez wieś przebiega żółty szlak turystyczny Pleszew – Lutynia – Dobrzyca, o długości 18 km.
Przystanek kolei wąskotorowej
Na drodze powiatowej Pleszew – Krotoszyn, znajdował się przystanek osobowy Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej, zlikwidowany w 1986 roku. Przystanek powstał w 1900 roku, a pierwszy skład przejechał przez Lutynię 10 lipca 1900 roku. Po likwidacji tory oraz peron zostały rozebrane.
Linki zewnętrzne
Przypisy
- Dawne miasta w województwie wielkopolskim
- Miasta w Polsce lokowane w XV wieku
„`