Lutomiersk
Lutomiersk to miasto w Polsce, usytuowane w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, nad rzeką Ner. Od 1 stycznia 2022 roku posiada prawa miejskie. Historia Lutomierska sięga 1274 roku, kiedy to uzyskało status miasta. Miejscowość leży na Wysoczyźnie Łaskiej, w historycznej ziemi sieradzkiej, przy drodze wojewódzkiej nr 710.
Historia
Lutomiersk jest jednym z najstarszych miejscowości w regionie. Badania archeologiczne potwierdzają osadnictwo od epoki brązu, a najstarsze znane osady datowane są na IV okres tej epoki. Prawa miejskie nadał Lutomierskowi Leszek Czarny w 1274 roku.
W 1793 roku, w wyniku II rozbioru Polski, Lutomiersk został włączony do Królestwa Prus, a w 1929 roku uzyskał połączenie tramwajowe z Łodzią. W 1939 roku miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie, a administracja nazistowska wprowadziła brutalne represje, w tym utworzenie getta dla ludności żydowskiej.
Archeologia
Lutomiersk jest miejscem ważnych znalezisk archeologicznych, w tym cmentarzyska oddziałów normańskich-wikingów, odkrytego w latach 40. XX wieku. Badania wykazały bogate wyposażenie grobów z przedmiotami skandynawskiego wzornictwa.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. NMP (XVIII w.)
- Dzwonnica (nr rej.: 39)
- Zespół klasztorny reformatów (XVII, XIX w.):
- Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
- Klasztor
- Późnobarokowy kościół parafialny MB Szkaplerznej (1775–1781)
- Pozostałości cmentarza żydowskiego
- Most tramwajowy na linii Łódź – Konstantynów Łódzki – Lutomiersk
Demografia
Według danych z 30 czerwca 2022 roku, Lutomiersk liczy 1559 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia równą 301 osób na km².
Transport
Lutomiersk posiada połączenia autobusowe z Łodzią przez Konstantynów Łódzki. Linia 43B kursuje średnio co godzinę. W przeszłości obsługiwano tę trasę tramwajami, jednak ze względu na zły stan torów wprowadzono autobusy.
Osoby związane z Lutomierskiem
- Henoch Henich Kohen Lewin – rabin
- Jarosław Janowski – konstruktor lotniczy
- Perec Opoczyński – poeta, pisarz i reporter