Luke Foxe – Żeglarz i Odkrywca
Luke Foxe (ur. 1586, zm. 1635) był angielskim żeglarzem i odkrywcą, który zasłynął jako organizator i kapitan wyprawy na subarktyczne wody Ameryki Północnej. Jego działalność miała miejsce na przełomie XVI i XVII wieku.
Wyprawa do Ziemi Baffina
Foxe rozpoczął starania o zorganizowanie wyprawy w 1607 roku. Początkowo napotkał trudności, a wyniki wyprawy Williama Baffina z 1616 roku zniechęciły inwestorów. Jednak w 1631 roku zdołał zgromadzić potrzebne środki i 3 maja wyruszył w drogę, dwa dni po wypłynięciu konkurencyjnej ekspedycji Thomasa Jamesa.
Przebieg Ekspedycji
W czerwcu 1631 roku Foxe dotarł do Ziemi Baffina, gdzie spotkał się z wyprawą Jamesa. Obie ekspedycje połączyły siły i wspólnie żeglowały przez Cieśninę Hudsona oraz Zatokę Hudsona. W wyniku uszkodzenia statku Foxe’a, wyprawy rozdzieliły się. Foxe zakotwiczył u ujścia rzeki Nelson, gdzie przez dwa tygodnie dokonywał napraw.
Po pewnym czasie obie ekipy ponownie się spotkały u ujścia rzeki Severn, jednak wkrótce znów się rozdzieliły. Foxe obrał kierunek na północ, podczas gdy James ruszył na południe. W swojej podróży Foxe odkrył cieśninę noszącą jego imię – Foxe Channel, a także dotarł do wyspy Southampton oraz równoleżnika 66°47’, gdzie napotkał granicę lodu.
Powrót do Anglii
Wobec pogarszającego się zdrowia załogi, Foxe postanowił wrócić do Anglii, gdzie dotarł bez utraty jakiegokolwiek członka załogi, co było w tamtych czasach rzadkością. Jego wyprawa, podobnie jak ekspedycja Jamesa, udowodniła, że Przejście Północno-Zachodnie nie jest właściwą drogą do Azji.
Upamiętnienie
Imię Luke’a Foxe’a noszą różne obiekty geograficzne, w tym Kanał Foxe’a, zatoka Basen Foxe’a oraz półwysep Foxe.