Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ludwik Kamieniecki

Chcę dodać własny artykuł

Ludwik Kamieniecki

Ludwik Kamieniecki herbu Pilawa (1758–1816) był generałem dywizji armii Księstwa Warszawskiego oraz bliskim współpracownikiem księcia Józefa Poniatowskiego. W swojej karierze wojskowej wyróżniał się jako odważny dowódca i uczestnik wielu kluczowych bitew.

Wczesne życie

Kamieniecki wychowywał się na dworze Franciszka Potockiego w Krystynopolu. W latach 1778–1785 służył w wojsku saskim, a następnie zakupił patent kapitana w 14. regimencie koronnym im. Potockich. W krótkim czasie awansował, nabywając kolejne szarże.

Kariera wojskowa

Jako uczestnik wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku, Kamieniecki odznaczył się w bitwach pod Boruszkowcami, Zieleńcami i Włodzimierzem, co przyniosło mu odznaczenie Virtuti Militari oraz awans na pułkownika. W 1794 roku, w czasie insurekcji kościuszkowskiej, pełnił obowiązki dowódcy dywizji w obronie Warszawy, a po upadku powstania wycofał się z wojska.

W 1807 roku powrócił do służby wojskowej jako szef sztabu armii Księstwa Warszawskiego, a później został dowódcą Brygady Piechoty oraz gubernatorem Warszawy. W 1810 roku uzyskał stopień generała dywizji.

Wyprawa na Moskwę i dalsze losy

W 1812 roku Kamieniecki dowodził jedną z dywizji V Korpusu Wielkiej Armii podczas wyprawy na Moskwę. Po wojnie z Rosją został gubernatorem Grodna, a w kampanii niemieckiej 1813 roku dowodził 1. Dywizją Piechoty VIII Korpusu, walcząc pod Lipskiem, gdzie został ranny i wzięty do niewoli.

Po uwolnieniu formalnie zaliczono go do generalicji Królestwa Polskiego, jednak ze względu na zły stan zdrowia nie powrócił do aktywnej służby.

Odznaczenia i przynależność

  • Krzyż Kawalerski Virtuti Militari (1792)
  • Krzyż Kawalerski Legii Honorowej

Kamieniecki był także członkiem loży wolnomularskiej „Wolność Odzyskana” w 1811 roku.

Bibliografia

H.P. Kosk, Generalicja polska, t. 1, Oficyna Wydawnicza „Ajaks”, Pruszków 1998.

Linki zewnętrzne