Stanisław Ludwik de Laveaux
Stanisław Ludwik de Laveaux (1868-1894) był polskim malarzem, który tworzył na emigracji w Paryżu od 1890 roku. Pochodził z francuskiej rodziny osiedlonej w Polsce w XVIII wieku.
Wykształcenie i twórczość
De Laveaux studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod okiem Józefa Mehoffera w latach 1884-1886 oraz 1889-1890. Dodatkowo, przez dwa lata uczył się malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie jego mentorem był Otto Seitz. W trakcie studiów uczestniczył w plenerach artystycznych z innymi malarzami, takimi jak Włodzimierz Tetmajer i Stanisław Radziejowski.
Życie osobiste i śmierć
W 1890 roku de Laveaux osiedlił się na stałe w Paryżu, gdzie odbył podróż do Bretanii oraz kilka wizyt w Londynie i Oksfordzie. Niestety, trudne warunki życia oraz ubóstwo doprowadziły do rozwoju gruźlicy, na którą zmarł w wieku 25 lat. Został pochowany na cmentarzu Pantin w Paryżu.
Był znany z licznych romansów, w tym z hrabianką Iwoną Prośnieńską. Jego narzeczona, Maria Mikołajczykówna, została przedstawiona przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie Wesele jako postać Marysi, a de Laveaux pojawił się w utworze jako Widmo.
Bibliografia
- A. Melbechowska-Luty, Widmo: życie i twórczość Ludwika De Laveaux 1868-1894, Wrocław 1988