Ludwik Darowski
Ludwik Darowski, ps. „K. Darski”, był polskim politykiem, urodzonym 11 sierpnia 1881 roku w Opatowie, a zmarłym 15 listopada 1948 roku w Warszawie. W latach 1921-1924 pełnił funkcję ministra pracy i opieki społecznej oraz był wojewodą łódzkim i krakowskim. Był również członkiem loży wolnomularskiej w Warszawie w II Rzeczypospolitej.
Życiorys
Darowski był synem Pawła i Anieli z Romanowskich. Ukończył studia w Instytucie Handlowym w Moskwie w 1900 roku. W latach 1900-1904 pracował w Ryskim Banku Handlowym w Łodzi, a następnie kontynuował naukę w Wyższej Szkole Handlowej w Lipsku.
Od 1900 roku angażował się w działalność polityczną, przystępując do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Publikował w prasie socjalistycznej i w 1906 roku opowiedział się po stronie „młodych” podczas zjazdu PPS w Wiedniu. Po aresztowaniu i zesłaniu, pracował w wywiadowni gospodarczej oraz jako dyrektor w fabrykach bawełnianych.
W czasie I wojny światowej angażował się w pomoc Polakom w Rosji oraz współtworzył Polski Klub Demokratyczny. Po wojnie wrócił do Polski i pracował w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, gdzie awansował na dyrektora Departamentu Przemysłowego.
II Rzeczpospolita
Darowski został ministrem pracy i opieki społecznej 1 czerwca 1920 roku. Wprowadził specjalne komisje do walki z bezrobociem i doprowadził do uchwalenia ustawy o urlopach dla pracowników. Po zamachu w 1926 roku był krótko internowany, a następnie został wojewodą krakowskim. W 1929 roku przeszedł w stan spoczynku.
Pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, jego grób odnowiono w 2022 roku z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego.
Okresy sprawowania urzędów
- Minister Pracy i Opieki Społecznej (1920-1924)
- Minister Spraw Wewnętrznych (1922)
- Wojewoda łódzki i krakowski
Odznaczenia
- Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża I stopnia (1935)
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Bibliografia
- Bogdan Gadomski, Ludwik Darowski, w: Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, Warszawa 1985.
- Darowski Ludwik w: Kto był kim w II Rzeczypospolitej, Warszawa 1994.