Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Lubomierz (powiat limanowski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Lubomierz – Informacje ogólne

Lubomierz to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Mszana Dolna. W 2022 roku liczba ludności wynosiła 2169 mieszkańców. Miejscowość była częścią województwa nowosądeckiego w latach 1975–1998.

Pochodzenie nazwy

Nazwa Lubomierz ma kilka teorii pochodzenia:

  • od nazwiska założyciela Sebastiana Lubomirskiego;
  • od imienia jego ukochanej, Luby;
  • od słów „Lubo mierz chłopom ziemię” związanych z podziałem gruntów.

Położenie geograficzne

Wieś znajduje się w dolinie rzeki Mszanka, na zboczach Beskidu Wyspowego i Gorców. Przez Lubomierz przebiega droga wojewódzka nr 968. Miejscowość ma bogatą historię, związaną z rozwojem przemysłu, w tym hutnictwa szkła i tartaków w XIX wieku.

Historia

W I wojnie światowej toczyły się tutaj walki pomiędzy armią austro-węgierską a rosyjską. Lubomierz był także ważnym miejscem dla Legionów Józefa Piłsudskiego, a podczas II wojny światowej stacjonował w okolicy 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Etnografia

Mieszkańcy Lubomierza to górale zwani Zagórzanami. W wiosce zachowały się tradycje oraz drewniana kapliczka z XVIII wieku. W pobliskim Przysłopie odbywa się akcja powieści Władysława Orkana „W Roztokach”, opisująca życie biednych wsi galicyjskich.

Religia

Do 1919 roku Lubomierz należał do parafii w Niedźwiedziu, po czym utworzono parafię pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Turystyka i rekreacja

Lubomierz jest popularnym miejscem turystycznym, z licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i narciarskimi. Na północnym stoku Jaworzynki znajduje się stacja narciarska „Ski Lubomierz”, oferująca trzy wyciągi narciarskie.

Szlaki turystyczne

  • żółty: Przysłop – Myszyca – Mogielica (4 h)
  • żółty: Przysłop – Jaworzynka – Turbacz (4 h)
  • czarny: Lubomierz (kościół) – polana Folwarczna (55 min)
  • czarny: Lubomierz – Kudłoń (3.50 h)
  • niebieski: Rzeki – Gorc Troszacki (2 h)

Bibliografia

Poniżej znajdują się źródła dotyczące Lubomierza.

Linki zewnętrzne

„`