Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Lubomierz

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Informacje ogólne

Lubomierz, miasto na Dolnym Śląsku, uzyskało prawa miejskie w 1291 roku. W 2023 roku liczy 1759 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 8,05 km². Miasto znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim.

Środowisko naturalne

Lubomierz leży w rejonie Pogórza Izerskiego, charakteryzującym się zróżnicowaniem wysokości. Najwyższy punkt osiąga 390 m n.p.m., a najniższy znajduje się w dolinie Oldzy, na wysokości około 340 m n.p.m. Rzeka Lubomierka jest głównym ciekiem wodnym w mieście, z siecią hydrograficzną kierującą się na północ.

Demografia

W 1946 roku Lubomierz zamieszkiwało 484 Polaków. W 2008 roku miasto było najmniejsze w województwie dolnośląskim, z 1809 mieszkańcami. W kolejnych latach liczba ludności ulegała wahaniom, a według danych z 2011 roku wyniosła 2026 osób.

Historia

Początki Lubomierza sięgają XII wieku jako osady na szlaku handlowym. W 1291 roku miasto otrzymało prawa miejskie, a w 1426 roku zostało zniszczone przez Husytów. Wzrost znaczenia miasto osiągnęło w XVI wieku, jednak w XIX wieku zaczęło podupadać. Po II wojnie światowej Lubomierz znalazł się w granicach Polski i zachował średniowieczny układ urbanistyczny.

Zabytki

  • Plac Wolności – centralna część miasta z zabytkowymi budynkami.
  • Ratusz – pochodzi z XV wieku, z późniejszymi przebudowami.
  • Kościół ewangelicki – z 1852 roku, obecnie dom i galeria.

Komunikacja

Komunikacja drogowa

Lubomierz jest położony na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych. Obsługują go drogi powiatowe i przystanki autobusowe.

Komunikacja kolejowa

W przeszłości miasto miało dostęp do linii kolejowej, jednak stacja została zlikwidowana w 2013 roku.

Oświata i sport

W Lubomierzu funkcjonują przedszkole, szkoła podstawowa oraz zespół szkół, w tym liceum i szkoła zawodowa. Działa także klub piłkarski Miejski Ludowy Klub Sportowy Stella Lubomierz.

Kultura

Lubomierz jest znany z planu zdjęciowego do filmu „Sami swoi”. W 1996 roku otwarto Muzeum Kargula i Pawlaka, a od 1997 roku odbywa się tutaj Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.

Wspólnoty wyznaniowe

  • Kościół rzymskokatolicki – parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
  • Świadkowie Jehowy – zbór Lubomierz.

Współpraca międzynarodowa

  • Miasta partnerskie: Wittichenau, Mszana Dolna.

„`