„`html
Lubieszewo
Lubieszewo (niem. Lübsow) to wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Gryfice. Osadnictwo na tym terenie sięga IV w. p.n.e. i związane jest z kulturą jastorfska. Gospodarka wsi opiera się na sektorze prywatnym, w skład którego wchodzi 19 indywidualnych gospodarstw rolnych.
Położenie geograficzne
Wieś zajmuje powierzchnię 399 ha i znajduje się w południowo-wschodniej części gminy Gryfice, na płaskowyżu mikroregionu lubieszewskiego. W odległości około 1,8 km na zachód od wsi znajduje się Lubieszowska Góra, a wschód i północ od miejscowości płynie struga Lubieszowa.
Klimat
Lubieszewo znajduje się w strefie gryficko-nowogardzkiej. Średnia roczna temperatura wynosi od 7° do 7,6 °C, a latem od 14° do 15 °C. Roczne opady wahają się od 550 do 625 mm, a okres wegetacyjny trwa od 210 do 217 dni.
Gospodarka
W gospodarce wsi przeważają indywidualne gospodarstwa rolne o zróżnicowanej wielkości:
- Małe (do 5 ha) – 10 gospodarstw
- Średnie (5-15 ha) – 4 gospodarstwa
- Duże (15-50 ha) – 5 gospodarstw
Produkcja rolna cechuje się średniointensywnym poziomem.
Historia
Pierwsze wzmianki o Lubieszewie pochodzą z 1280 roku. W XVII wieku wieś znana była jako Lubzow, a w latach 1816-1945 jako Lübsow. Odkrycia archeologiczne, prowadzone w latach 1964-1969, ujawniły osadnictwo z okresu V w. n.e., a także liczne groby i znaleziska kulturowe, w tym resztki domów i zabudowy gospodarczej.
Zabytki i obiekty chronione
W Lubieszewie zachowało się 7 zagród chłopskich z połowy XIX wieku oraz 13 obiektów chronionych. Na początku lat 20. XX wieku mieszkańcy wsi postawili obelisk ku czci poległych w I wojnie światowej.
Bibliografia
- Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Gryficach, Wykaz gruntów w Gminie Gryfice, Gryfice 2004.
- Kownas S., Zarys fizjografii powiatu gryfickiego, T. Białecki (red.), Ziemia Gryficka 1969, Szczecin 1971.
- Wołągiewicz R., Lubieszewo, Materiały do studiów nad kulturą społeczności Pomorza Zachodniego, Szczecin 1994.
„`