„`html
Lubatówka
Lubatówka to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Iwonicz-Zdrój. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa krośnieńskiego.
Położenie geograficzne
Wieś leży w wąwozie nad rzeką Lubatówka, otoczona górami – Górą Winiarską (528 m n.p.m.) oraz Górą Pachanową (512 m n.p.m.). Teren ten zdominowany jest przez lasy mieszane, głównie bukowe i jodłowe, i leży na północnym stoku Karpat, w regionie Beskidu Niskiego.
Geologia i wody
Lubatówka charakteryzuje się podłożem fliszu karpackiego, w którym dominują piaskowce i łupki. W okolicy znajdują się źródła jodowe oraz wody lecznicze, wykorzystywane w kuracjach pitnych i kąpielach mineralnych. Rzeka Lubatówka przepływa przez wieś, zasilana okolicznymi potokami.
Klimat
Wieś ma klimat podgórski, z roczną średnią opadów wynoszącą do 1000 mm. Wiatry południowo-zachodnie i południowe wpływają na lokalne warunki atmosferyczne, a powietrze jest bogate w jod i brom.
Fauna i flora
Obszar Lubatówki pierwotnie porastała puszcza karpacka. Obecnie występują tu lasy jodłowe i bukowe, a w faunie można spotkać zające, sarny, lisy oraz rysie. W okolicy żyje też wiele gatunków ptaków, w tym kuropatwy i jastrzębie.
Historia wsi
Lubatówka leży na historycznym obszarze ziemi sanockiej. Pierwsze wzmianki sięgają XIV wieku. Wieś była częścią królewskich dóbr, a jej rozwój nastąpił głównie za rządów Kazimierza Wielkiego. W kolejnych stuleciach wieś przechodziła przez różne etapy rozwoju i upadku, w tym skutki najazdów tatarskich oraz wojen. Po II wojnie światowej nastąpił okres odbudowy i rozwoju infrastruktury.
Ludzie związani z Lubatówką
- Wojciech Józef Albrycht (1892 – 1967) – major Wojska Polskiego
- Kazimierz Chłędowski (1843-1920) – historyk, pisarz
- Jan Kopcza, pseudonim „Waldemar” – dowódca oddziału AK
- Jan Szczepanik – wynalazca, nauczyciel
Parafia
W 1999 roku Lubatówka stała się samodzielną parafią, wcześniej należała do parafii Rogi. W 1971 roku rozpoczęto odprawianie mszy w nowym budynku, a w 1986 roku poświęcono nowy kościół.
Szkolnictwo
Pierwsza wzmianka o szkole w Lubatówce pochodzi z 1850 roku. W 1902 roku zbudowano szkołę murowaną, która funkcjonowała do II wojny światowej. Po wojnie szkoła była przenoszona w różne miejsca, aż w 1966 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny.
Linki zewnętrzne
„`