Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Louis Jacques Daguerre

„`html

Reklama

Louis Jacques Mandé Daguerre

Louis Jacques Mandé Daguerre (ur. 18 listopada 1787 w Cormeilles-en-Parisis, zm. 10 lipca 1851 w Bry-sur-Marne) był francuskim malarzem i scenografem, powszechnie uznawanym za wynalazcę fotografii. W 1839 roku zaprezentował metodę znaną jako dagerotypia, stworzona we współpracy z Josephe’m Nicéphore’em Niépce’em. Ta technika umożliwiała tworzenie unikalnych odbitek na metalowych płytkach, charakteryzujących się wysoką rozdzielczością.

Wczesna działalność

Daguerre rozpoczął edukację u lokalnego architekta, a następnie u znanego scenografa Ignace’a Eugène’a Marie Degottiego w Paryżu. W 1807 roku pracował jako asystent malarza Pierre’a Prévosta. W 1822 roku zaprezentował dioramę, nowatorski sposób na realistyczne przedstawienie obrazów, który szybko zdobył popularność.

Reklama

Wynalezienie fotografii

Zainteresowanie Daguerre’a utrwalaniem obrazów przyczyniło się do współpracy z Niépce’em, który już wcześniej prowadził badania nad heliografią. Po śmierci Niépce’a w 1833 roku, Daguerre kontynuował prace nad nową techniką, odkrywając zjawisko obrazu utajonego, co znacznie skróciło czas naświetlania. W 1839 roku wynalazek został ogłoszony przez Francuską Akademię Nauk, a Daguerre został uznany za wynalazcę fotografii.

Dalsze losy dagerotypii

Dagerotypia zyskała ogromne zainteresowanie, co doprowadziło do powstania „dagerotypomanii” pod koniec 1839 roku. Mimo trudności związanych z obsługą sprzętu, entuzjaści fotografii kontynuowali rozwój techniki, wprowadzając udoskonalenia w procesie oraz sprzęcie fotograficznym.

Hołd

  • Planetoida (3256) Daguerre została nazwana jego imieniem.
  • Jego nazwisko znajduje się na liście 72 nazwisk na wieży Eiffla.

Bibliografia

  • „Divine Perfection”: The Daguerreotype in Europe and America, „The Metropolitan Museum of Art Bulletin”, 1999.
  • N. Rosenblum, Historia fotografii światowej, 2005.
  • B. von Brauchitsch, Mała historia fotografii, 2004.

Linki zewnętrzne

„`

Reklama
Reklama