Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Louis de la Bourdonnais

Louis Charles Mahé de la Bourdonnais

Louis Charles Mahé de la Bourdonnais (1795/1797 – 13 grudnia 1840) był francuskim szachistą, uznawanym za nieoficjalnego mistrza świata w latach 1821–1840. Urodził się na wyspie Reunion, a jego ojciec pełnił funkcję gubernatora.

Reklama

Życie i kariera

La Bourdonnais rozpoczął swoją przygodę z szachami, studiując w Paryżu. Od 1818 roku regularnie odwiedzał Café de la Régence, gdzie uczył się od Alexandre’a Deschapellesa, czołowego szachisty tamtych czasów. W 1821 roku w trójmeczu pod Paryżem pokonał Deschapellesa oraz szkockiego mistrza Johna Cochrane’a, co przyniosło mu uznanie jako najsilniejszego szachisty na świecie.

W kolejnych latach La Bourdonnais potwierdzał swoją dominację na międzynarodowej scenie szachowej, pokonując wszystkich profesjonalnych graczy w Londynie w 1823 i 1825 roku. W 1831 roku stracił majątek na spekulacjach, co zmusiło go do zarobkowania poprzez grę w szachy. W 1833 roku wydał dwutomowy podręcznik Nouveau Traite du Jeux des Echecs, który zawierał praktyczne porady dotyczące nauki gry.

Reklama

Mecz z Alexandrem McDonnellem

W 1834 roku La Bourdonnais zmierzył się z irlandzkim szachistą Alexandrem McDonnellem w serii meczów w Londynie. Rozegrano 85 partii, a La Bourdonnais wygrał 45 z nich, co przyczyniło się do jego sławy. Był to pierwszy szachowy event z szerokim rozgłosem medialnym, a partie były analizowane przez ekspertów. Mecz został przerwany po szóstym spotkaniu z powodu powrotu La Bourdonnaisa do Paryża. McDonnell zmarł wkrótce potem, a La Bourdonnais zmagał się z problemami zdrowotnymi i finansowymi do końca życia.

W 1840 roku, w poszukiwaniu pracy, przeniósł się do Londynu, gdzie zmarł. Został pochowany obok swojego rywala, Alexandera McDonnella.

Reklama

Bibliografia

  • W. Litmanowicz, J. Giżycki, „Szachy od A do Z”, tom I, Warszawa 1986, str. 493

Linki zewnętrzne

  • Francuscy szachiści
  • Pochowani na cmentarzu Kensal Green w Londynie
  • Szachiści XIX wieku
Reklama