Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Łotysze

Łotysze – Naród Bałtycki

Łotysze, znani jako latvieši, to naród bałtycki, który stanowi około 62% populacji Łotwy. Posługują się językiem łotewskim, należącym do grupy bałtyckiej języków indoeuropejskich.

Reklama

Historia i Kultura

Współczesny naród łotewski powstał z połączenia plemienia Liwów oraz plemion bałtyckich, takich jak Zemgalowie, Zelowie, Kury i Łatgalowie. Kultura Łotyszy została ukształtowana pod wpływem kultury niemieckiej i skandynawskiej, wynikających z wielowiekowego panowania tych narodów. Wschodnia część Łotwy ma także silne wpływy kulturowe od Słowian, w tym Polaków, Rosjan i Białorusinów.

Religia i Demografia

W Łotwie mieszka około 1,4 miliona Łotyszy. Większość z nich wyznaje protestantyzm (luteranizm), podczas gdy katolicyzm dominuje w regionie Łatgalii. W kraju żyje również znaczna liczba osób bezwyznaniowych.

Reklama

Problemy Demograficzne

W wyniku polityki ZSRR, Łotysze stanowią tylko nieco ponad połowę mieszkańców kraju. Po radzieckiej okupacji, która rozpoczęła się w 1940 roku, na Łotwie osiedliło się wielu Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Wiele z tych osób nie zasymilowało się, co skutkuje brakiem obywatelstwa łotewskiego dla wielu z nich. Kwestia ta stała się przedmiotem sporów dyplomatycznych, podobnie jak w Estonii i w mniejszym stopniu na Litwie.

Podsumowanie

Łotysze to narodowość o bogatej historii i zróżnicowanej kulturze, która boryka się z wyzwaniami związanymi z różnorodnością etniczną i kwestią obywatelstwa dla mniejszości zamieszkującej kraj.

Reklama
Reklama