Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Lorens

Lorens (Lr)

Lorens, oznaczany symbolem Lr, to syntetyczny pierwiastek chemiczny, który nie występuje w naturze i nie posiada stabilnych izotopów. Jego nazwa upamiętnia fizyka Ernesta O. Lawrence’a. Zgodnie z klasyfikacją IUPAC, lorens należy do grupy aktynowców oraz bloku d, co czyni go jedynym aktynowcem w okresie 7, który nie należy do bloku f.

Reklama

Konfiguracja elektronowa

Teoretyczna konfiguracja elektronowa lorensu w stanie podstawowym zgodnie z regułą Madelunga powinna mieć jeden elektron na podpowłoce 6d. Jednakże, z uwagi na efekty relatywistyczne, przewiduje się, że w rzeczywistości lorens ma jeden elektron na podpowłoce 7p. Rzeczywista konfiguracja nie została jeszcze badana, głównie ze względu na krótki czas życia znanych izotopów tego pierwiastka.

Historia odkrycia

Lorens został odkryty 14 lutego 1961 roku przez zespół badawczy w Berkeley Radiation Laboratory na Uniwersytecie Kalifornijskim. Badacze, w składzie Alberta Ghiorso, Torbjørna Sikkelanda, Almona Larsha i Roberta M. Latimera, otrzymali pierwiastek poprzez bombardowanie próbki kalifornu jonami boru za pomocą akceleratora HILAC. Otrzymana próbka pozwoliła na stwierdzenie istnienia lorensu, jednak z uwagi na jego krótki czas życia, nie było możliwe przeprowadzenie badań nad jego właściwościami chemicznymi.

Reklama
Reklama
Reklama