Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Lofoty

Lofoty – archipelag w Norwegii

Lofoty (norw. Lofoten) to archipelag położony na Morzu Norweskim, w północno-zachodniej Norwegii, rozciągający się na długości 112 km. Oddzielony od stałego lądu cieśniną Vestfjorden, archipelag obejmuje wyspy od Røst po cieśninę Raftsundet.

Reklama

Charakterystyka geograficzna

Lofoty charakteryzują się górzystym ukształtowaniem terenu, z najwyższym szczytem Higravstinden osiągającym 1146 m n.p.m. W skład archipelagu wchodzi kilka dużych wysp, takich jak:

  • Austvågøy – 526,7 km²
  • Vestvågøy – 411,1 km²
  • Moskenesøya – 185,9 km²
  • Flakstadøya – 109,8 km²
  • Gimsøya – 46,4 km²

Wyspy są ze sobą połączone mostami i podmorskim tunelem. Klimat jest umiarkowany chłodny, z wpływem Prądu Zatokowego, co łagodzi ekstremalne warunki. Średnia temperatura w styczniu wynosi -1 °C, a w lipcu +12 °C. W okresie od 27 maja do 17 lipca występuje dzień polarny.

Reklama

Ludność i gospodarka

Populacja archipelagu wynosi około 24,5 tys. mieszkańców. Główna osada, Svolvær, liczy około 5 tys. mieszkańców i uzyskała prawa miejskie w 1996 roku. Mieszkańcy zajmują się głównie rybołówstwem, rolnictwem i turystyką (około 200 tys. odwiedzających rocznie). Typowe dla regionu są drewniane domy na palach, zwane rorbuer.

Problemy ekologiczne

Lofoty są również miejscem konfliktu między ekologami a przemysłem naftowym, który dąży do poszukiwania złóż ropy w tym rejonie. W marcu 2011 roku norweski rząd zdecydował o wstrzymaniu wydobycia do przyszłych wyborów parlamentarnych w 2013 roku.

Etymologia i historia

Nazwa „Lofoten” pochodzi z języka staronordyjskiego i oznacza „stopę rysia”, co odnosi się do kształtu wyspy Vestvågøya. Pierwsze ślady osadnictwa datowane są na około 8000 lat p.n.e., a rozwój rybołówstwa nastąpił w średniowieczu. Współczesne osadnictwo zyskało na znaczeniu od połowy XIX wieku. W czasie II wojny światowej Lofoty były miejscem ważnych operacji wojskowych.

Reklama
Reklama