Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Łódkonogi

Chcę dodać własny artykuł

Łódkonogi (Walconogi)

Łódkonogi, znane również jako walconogi (Scaphopoda), to gromada morskich mięczaków, charakteryzująca się jednoczęściową, rurkowatą muszlą. Są spokrewnione z małżami, a przykładem przedstawiciela tej gromady jest zębik pospolity (Antalis vulgaris).

Występowanie

Te mięczaki zamieszkują bentos w morzach pełnosłonych, najczęściej zagrzebane w piaszczystym podłożu. Występują głównie w głębinach do 7000 m p.p.m., chociaż niektóre gatunki można spotkać blisko wybrzeży.

Budowa

Ich ciało jest dwubocznie symetryczne, osiągające długość od 20 do 50 mm. Muszla jest rurkowata i obustronnie otwarta, zazwyczaj lekko wygięta. Łódkonogi mają walcowatą nogę, służącą do zagrzebywania się w piasku, oraz wyrostki chwytne i ryjek, które wystają z muszli. Brak im oczu, czułków oraz skrzeli; wymiana gazowa odbywa się przez jamę płaszczową.

Biologia i ekologia

Walconogi są zwierzętami rozdzielnopłciowymi z zapłodnieniem zewnętrznym. W rozwoju mają planktonową larwę przypominającą trochoforę. Żywią się drobnymi organizmami, takimi jak otwornice i okrzemki, które chwytają za pomocą nitkowatych wyrostków. Stanowią także pokarm dla ryb dorszokształtnych oraz drapieżnych ślimaków.

Systematyka

Walconogi, mimo podobieństw do małż, zostały zaklasyfikowane do odrębnej gromady. Wspólnie z małżami oraz wymarłymi rostrokonchami tworzą takson o nazwie Diasoma. W obrębie gromady łódkonogów wyróżnia się około 400 współczesnych gatunków, klasyfikowanych w dwóch głównych rzędach:

  • Dentaliida – zębikowate
  • Gadilida