Lobbing ekologiczny w Polsce i UE
Lobbing ekologiczny to działania podejmowane przez różne podmioty, takie jak przemysł, władze samorządowe oraz organizacje ekologiczne, mające na celu wpływanie na regulacje dotyczące ochrony środowiska.
Prawo ochrony środowiska w Polsce
W Polsce prawo ochrony środowiska jest najczęściej tworzone przez Ministerstwo Środowiska, które przedstawia propozycje rządowe. Ustawy są uchwalane przez Sejm i Senat. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje również:
- Sejmowi
- Senatowi
- Prezydentowi
- Grupie 100 tysięcy obywateli
Pozarządowe organizacje ekologiczne utworzyły Biuro Wspierania Lobbingu Ekologicznego, które ma na celu wzmocnienie ich działań lobbistycznych.
Prawo ochrony środowiska w Unii Europejskiej
Na poziomie Unii Europejskiej, inicjatywa legislacyjna w zakresie ochrony środowiska należy wyłącznie do Komisji Europejskiej, a w szczególności do Dyrekcji Generalnej Środowisko (DG Environment). Uchwały w sprawie prawa wspólnotowego podejmują Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski.
Grupa Green-10
Aby wzmocnić działania lobbingowe w Brukseli, europejskie organizacje ekologiczne stworzyły grupę Green-10, która skupia różne organizacje. W skład grupy wchodzą:
- European Community Office (ECO)
- Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
- Instytut Ekonomii Środowiska
- Polska Zielona Sieć
- Climate Action Network Europe (CAN-E)
- Centrum Prawa Ekologicznego
- Instytut na rzecz Ekorozwoju
- European Federation for Transport and Environment (T&E)
- Polski Klub Ekologiczny
- EPHA Environment Network (EEN)
- Greenpeace
- International Friends of Nature (NFI)
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
- World Wide Fund for Nature (WWF)
Grupa ta ma na celu zwiększenie wpływu organizacji ekologicznych na procesy legislacyjne w obszarze ochrony środowiska na poziomie europejskim.