Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Lizol

Lizol – Opis i Właściwości

Lizol (łac. Lysolum) to stężony roztwór krezolu w mydle potasowym, charakteryzujący się silnym działaniem bakteriobójczym oraz umiarkowanym wirusobójczym. Jest preparatem galenowym przeznaczonym do użytku zewnętrznego. W Polsce jego skład określają przepisy zawarte w Farmakopei Polskiej IV z 1965 roku. Lizol ma żółtobrunatną lub czerwonobrunatną barwę, przezroczystą postać oraz intensywny zapach krezolu. Można go mieszać z alkoholem etylowym, wodą, gliceryną i benzyną apteczną.

Reklama

Zastosowanie

Obecnie lizol jest rzadko stosowany w medycynie ze względu na swoją wysoką toksyczność i żrące działanie, szczególnie w postaci nierozcieńczonej. W przeszłości był używany głównie jako środek dezynfekcyjny, w rozcieńczeniach wodnych i spirytusowych, a także sporadycznie w lekach odkażających dla ludzi i zwierząt.

Zastosowania historyczne

  • W czasie II wojny światowej stosowany w obozach koncentracyjnych do dezynfekcji więźniów.
  • W latach 30. do 60. XX wieku reklamowany jako środek do higieny intymnej oraz do kąpieli w Ameryce.
  • Był mylnie postrzegany jako środek antykoncepcyjny, mimo że był niebezpieczny i prowadził do poważnych obrażeń.

W przypadku nieodpowiedniego użycia, lizol mógł powodować oparzenia oraz inne poważne komplikacje zdrowotne. Dopiero wprowadzenie pigułki antykoncepcyjnej spowodowało spadek jego popularności jako metody antykoncepcyjnej.

Reklama

Uwagi

Lizol, pomimo swojej historii, obecnie nie jest rekomendowany do stosowania w medycynie ze względu na swoje właściwości toksyczne.

Przypisy

Kategoria: Fenole, Higiena, Leki sporządzane w aptece.

Reklama
Reklama