Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Liszna (powiat sanocki)

Chcę dodać własny artykuł

Liszna – Wieś w Polsce

Liszna (wcześniej znana jako Leszna) to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Sanok. Została lokowana przed rokiem 1423. W latach 1975–1998 należała do województwa krośnieńskiego.

Historia i Właściciele

Do drugiej połowy XVII wieku właścicielami Lisznej byli Wasyl i Iwan Maniowicz, przodkowie rodu Leszczyńskich. Na przełomie XVII i XVIII wieku istniał tu dwór szlachecki. W XIX wieku, wieś przeszła w ręce spadkobierców Medyńskiego i Rapfa, a pod koniec tego stulecia większość gruntów należała do Fryderyka Adamowicza i Eugeniusza Grohmanna.

Kościół i Parafia

W Lisznej znajduje się kościół rzymskokatolicki św. Antoniego, zbudowany w latach 1936–1939, usytuowany na wzgórzu wśród lasów. Obecnie stanowi filię parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Sanoku.

Okres II Rzeczypospolitej

W okresie międzywojennym wieś była znana z ośrodka sanatoryjnego, który oferował kąpiele wodne w mikroklimacie górskim. Jedno z sanatoriów powstało dzięki fundacji Michaliny Mościckiej, żony prezydenta RP. Niestety, sanatorium zostało zniszczone przez Niemców w 1941 roku.

Okupacja i Tragiczne Wydarzenia

Po 17 września 1939 roku Liszna znalazła się pod okupacją sowiecką. Polscy mieszkańcy zostali deportowani do Wołynia, a latem 1943 roku, w trakcie rzezi wołyńskiej, wielu z nich zostało zamordowanych przez UPA. Na cmentarzu w Lisznej znajduje się pomnik upamiętniający ofiary tych wydarzeń.

Kapliczki i Tradycje

We wsi znajduje się kilka kapliczek przydrożnych, w tym:

  • Kapliczka przy szkole upamiętniająca ofiary reżimów totalitarnych (1939-1989).
  • Kapliczka z 1901 roku ufundowana przez Marię i Wojciecha Wojnarowskich.
  • Kapliczka z XIX wieku, pierwotnie umiejscowiona pomiędzy dwoma drzewami.
  • Kapliczka z XIX wieku, zbudowana na posesji Franciszka Rycyka.

Od 2000 roku w Lisznej działa społecznie zespół folklorystyczny „Lisznianie”.