Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Lis bengalski

Chcę dodać własny artykuł

Lis bengalski (Vulpes bengalensis) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, występujący w Indiach, Pakistanie i Nepalu.

Charakterystyka ogólna

Lis bengalski ma typowy dla lisów wygląd. Jego futro ma piaskowopomarańczowy kolor, a ogon jest puszysty z ciemnym końcem.

Wymiary

  • Długość ciała (bez ogona): 45-60 cm
  • Długość ogona: 25-35 cm
  • Masa ciała: 2-3 kg

Pokarm

Lis bengalski żywi się głównie owadami i małymi ssakami, a także poluje na ptaki gniazdujące na ziemi. Czasami spożywa również pokarm roślinny, np. ciecierzycę.

Rozród

Informacje o biologii rozrodu tego gatunku są ograniczone. Ciąża trwa 53 dni, a w miocie zazwyczaj znajduje się 2-4 młodych.

Tryb życia

Lis bengalski jest aktywny głównie wieczorem i w nocy, a w klimacie umiarkowanym również w ciągu dnia, zwłaszcza podczas zachmurzeń i deszczów. Żyje w pary, ale poluje samodzielnie. Preferuje dwa rodzaje nor: krótką, prostą (na odpoczynek) oraz długą, krętą (gdzie przebywa z młodymi). Okolica nory jest często znakowana odchodami.

Biotop

Gatunek ten zasiedla półpustynie i cierniste zarośla w Pakistanie, Indiach i Nepalu.

Status

Obecnie lis bengalski nie jest zagrożony, jednak jego status może się zmienić. Ekspansja terenów rolniczych oraz polowania organizowane dla rozrywki mogą ograniczyć jego występowanie do wyżynnych i górskich obszarów.