„`html
Lipowiec
Lipowiec to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa toruńskiego. Wieś położona jest w dolinie Drwęcy i liczy 49 gospodarstw rolnych, których powierzchnia wynosi od 3 do 70 ha (dane z 2008 r.). W Lipowcu działa Koło Gospodyń Domowych, które funkcjonuje od blisko 50 lat. Miejscowość nie posiada szkoły, a parafia znajduje się w Nowym Mieście Lubawskim.
Historia
W XVI wieku przez Lipowiec przebiegał szlak komunikacyjny, którym transportowano zboże do Grudziądza. Na przełomie XIX i XX wieku wieś, znana wówczas jako Lipowietz-Rumunki, miała 521 mórg gruntów i 26 budynków, w tym 16 domów mieszkalnych. W Lipowcu mieszkało 109 katolików i 14 ewangelików. Parafia znajdowała się w Pokrzydowie, a dzieci uczęszczały do lokalnej szkoły, której kierownikiem przed 1939 rokiem był Władysław Kunz.
W czasie II wojny światowej Niemcy wysiedlili kilka rodzin do obozu w Potulicach, a ich gospodarstwa przejęli osadnicy z Besarabii. Po wojnie majątek ziemski został rozparcelowany, a w 1945 roku utworzono czteroklasową szkołę pod kierownictwem Trzebiatowskiego. Dalsza nauka odbywała się w szkole w Kurzętniku.
W 1978 roku założono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, która w 1991 roku przekształciła się w Gospodarstwo Pomocnicze przy Urzędzie Gminy. W 2005 roku powstał Zakład Gospodarki Komunalnej, który obsługuje składowisko odpadów komunalnych w Lipowcu.
Ludzie związani z miejscowością
- Wojciech Zawadzki – członek założyciel Banku Ludowego w Nowym Mieście Lubawskim (zarejestrowany w 1893 r.).
- Celestyn Rosiński – kupiec z Nowego Miasta Lubawskiego, weteran I wojny światowej, zmarł w 1935 r.
- Sołtysi XX wieku: Reszka, Radomski, Lendzion, Kreński, Malinowski, Jan Jabłoński, Elżbieta Wadecka, Wiesław Grzywacz (od 2015 r.).
„`