Lipniki
Lipniki to wieś położona w Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Tykocin. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego. Wierni kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.
Historia
W pierwszej połowie XVI wieku w Lipnikach powstał folwark z dworem i ogrodem, który należał do dóbr tykocińskich. Właściciele Lipnik w kolejnych latach to:
- Jan Gasztołd – starosta smoleński (1433-1500)
- Marian Gasztołd – wojewoda trocki
- Olbracht Gasztołd – wojewoda wileński
- Stanisław Gasztołd – wojewoda trocki (zmarł bezpotomnie w 1542 r.)
Po śmierci Stanisława Gasztołda, Lipniki przeszły na własność króla Zygmunta Augusta. Po jego śmierci w 1572 r. miejscowość uznano za starostwo, które pozostawało w rękach królewskich do 1661 r., kiedy to nadano je Stefanowi Czernieckiemu.
W II połowie XIX wieku Lipniki były w posiadaniu rodziny Rostworowskich, a następnie Tadeusza Łowickiego w okresie międzywojennym. Miejscowość była również rezydencją starościńską, z folwarkiem usytuowanym na skarpie nad doliną rzeki.
W latach 1571–1603 dwór w Lipnikach był główną siedzibą renesansowego pisarza Łukasza Górnickiego, w którym stworzył większość swoich dzieł. W XIX wieku w pobliżu renesansowego dworu wzniesiono nowy pałac z cegły. W 1947 roku rozebrano dwór, a majątek został rozparcelowany.