Linoleum – Definicja i Skład
Linoleum to materiał budowlany, składający się z barwionej w masie, utwardzonej masy plastycznej. Jego podstawowe składniki to:
- włókna lniane
- olej lniany
- kalafonia
- mączka drzewna lub korkowa
- pigmenty
Materiał ten jest nakładany w formie cienkiej warstwy na osnowę z tkaniny jutowej lub podobnej. Linoleum jest popularnie stosowane jako wykładzina podłogowa oraz materiał do matryc linorytowych.
Historia Linoleum
Linoleum zostało wynalezione przez Fredericka Waltona w 1863 roku w Anglii. Choć nie zdołał on zarejestrować nazwy jako znaku towarowego, produkcja rozpoczęła się już w 1864 roku. W latach 90. XIX wieku linoleum zaczęto drukować w różnych wzorach, z których jednym z najpopularniejszych był wzór marmurkowy.
Wprowadzenie Congoleum
Na początku XX wieku wprowadzono linoleum na osnowie z filcu, znane jako congoleum. Mimo że w drugiej połowie XX wieku wykładziny PCW zaczęły dominować na rynku, nazwa linoleum nadal jest powszechnie używana.
Podsumowanie
Linoleum, jako materiał budowlany, ma długą historię i różnorodne zastosowania, od wykładzin podłogowych po matryce linorytowe. Mimo zmieniających się trendów na rynku, jego popularność wciąż trwa.