Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, znane jako Małachowianka, to jedna z najstarszych szkół w Polsce, mająca swoje korzenie w Płocku.

Reklama

Historia szkoły

Początki

Tradycja wskazuje, że szkoła powstała w 1180 roku przy kolegiacie św. Michała, choć brak jest źródeł potwierdzających tę datę. W pierwszych latach jej funkcjonowania nauczycielami byli zakonnicy, a jednym z pierwszych znanych wykładowców był Witalis, wspomniany w dokumencie z 1249 roku. Wykładano łacinę, gramatykę i retorykę. Zachowało się skrzydło szkoły z XIII wieku oraz gotycka wieża z XV wieku.

Kolegium jezuitów (1626–1773)

Jezuici przybyli do Płocka w 1611 roku, a w 1626 otworzyli uczelnię. Nauczano tam m.in. arytmetyki i geometrii, a także uruchomiono szkolny teatr. W czasie Potopu szwedzkiego, w budynku szkoły nocował król Karol X Gustaw, a biblioteka szkolna została zrabowana.

Reklama

Szkoła Podwydziałowa Komisji Edukacji Narodowej (1773–1793)

Po kasacie jezuitów w 1773 roku, szkoła została upaństwowiona. Językiem wykładowym stał się polski, a uczęszczało do niej około 300 uczniów. Wprowadzono medale DILIGENTIAE dla prymusów.

Okres zaborów

W latach zaborów szkoła funkcjonowała pod różnymi nazwami, w tym jako Gimnazjum Gubernialne. Wśród jej absolwentów znajdują się znane postacie, takie jak prof. Ignacy Mościcki oraz lekarz Edward Flatau. Uczniowie brali udział w powstaniu styczniowym i strajkach przeciw rusyfikacji.

Gimnazjum Polskie (1915–1939)

Podczas I Wojny Światowej utworzono Gimnazjum Polskie, które w 1921 roku otrzymało imię Marszałka Małachowskiego. W latach 1961–1964 zbudowano nowe skrzydło szkoły, a w 1980 roku uczczono 800-lecie szkoły. W 2001 roku powstał nowoczesny blok sportowy.

Renowacje i osiągnięcia

W latach 2012–2014 przeprowadzono prace renowacyjne, podczas których odkryto szczątki osób pochowanych w XIII–XVI wieku. Szkoła posiada również obserwatorium astronomiczne.

Nauczyciele i uczniowie

Wśród wybitnych nauczycieli znajdują się św. Andrzej Bobola oraz Kajetan Morykoni. Szkoła ma na swoim koncie wiele osiągnięć, w tym Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.

Reklama
Reklama